PRAHA - Patrí k najúspešnejším českým moderátorom, no aj napriek tomu bojuje s poruchou autistického spektra. Predtým, ako zistil, čo mu je, trpel.
Ondřej Sokol otvoril svoju 13. komnatu. Trpí aspergerovým syndrómom, ktorý ho vo veľa veciach obmedzoval. Píše český Blesk.cz. „Od doby, čo som sa o to od pani doktorky dozvedel, ma to ovplyvňuje strašne pozitívne. Už som pochopil, že s nejakými vecami nemám bojovať a prečo ma niektoré veci rozčuľujú. A už sa nad to viem povzniesť,“ uviedol. S prejavami bojuje denne.
„Pri natáčaní je nábytok na značkách. A keď ho nejaký herec posunie preč, nemôžem točiť ďalej. Hrám teda ďalej tú postavu, ale v hlave mi ide len jediné - ako tú vec vrátim späť. Pretože veci majú byť jednoducho na značkách!“ priznal. Tento syndróm mu komplikoval aj vzťahy s blízkymi. Niektoré veci totiž nevedel predýchať. „Než som začal tie modely hľadať, bol som tým strašne paralyzovaný. Riešil som, prečo som idiot a prečo mi prekážajú veci, ktoré by mi vadiť nemali,“ spomínal v podcaste Čestmíra Strakatého.
„Je to rôzne, niekedy mi vadia aj pozitívne veci. Keď je niečo veľmi pozitívne, tak mi to tiež vadí,“ prekvapil Ondrej. Sokol sa netají tým, že premýšľa o konci kariéry. „Začínam si uvedomovať, že je ešte nejaká časť života predo mnou, ktorá nemusí byť taká dlhá, a chcem robiť niečo, čo má zmysel,“ zveril Sokol v spomínanom podcaste. „Nie, že by to nebolo zmysluplné to, čo robím. Ale asi by nebolo zmysluplné to ťahať až do smrti,” uzavrel. V budúcnosti by sa chcel venovať učiteľstvu.
Čo je aspergerov syndróm?
Aspergerov syndróm je vývojová porucha, ktorá patrí do spektra autistických porúch. Charakterizuje ho najmä narušená sociálna interakcia, obmedzené záujmy a stereotypné správanie, pričom intelekt a rečové schopnosti sú spravidla zachované. Ľudia s Aspergerovým syndrómom môžu mať ťažkosti porozumieť neverbálnej komunikácii, ako sú mimika alebo tón hlasu, a často nerozumejú spoločenským pravidlám a normám. Typickým prejavom je aj silná koncentrácia na špecifické záujmy, ktoré môžu byť veľmi detailné a intenzívne. Napriek týmto ťažkostiam majú mnohí ľudia s Aspergerovým syndrómom výnimočné schopnosti v oblastiach, ktoré ich zaujímajú, napríklad vo vede, matematike alebo technológiách.