WASHINGTON/TRIPOLIS - Deň 11. výročia teroristických útokov na USA si vybrali moslimovia v Egypte a Líbyi k protestu proti americkému filmu, ktorý vraj hanobí proroka Mohameda. Zatiaľ čo v Káhire sa utorkový protest odbil výtržnosťami, v Líbyi skončil tragédiou. Pri útoku na americký konzulát v Benghází totiž zahynul americký veľvyslanec v Líbyi, traja ďalší Američania a takmer desať miestnych policajtov.
Americký prezident Barack Obama včera sľúbil dolapenie a potrestanie útočníkov, ktorých akciu označil za šokujúcu a poburujúcu. Veľvyslanec Christopher Stevens zomrel na následky inhalácie dymu, konzulát bol vypálený a vyplienený, USA už jeho personál evakuovali a vysielajú do Líbye na zabezpečenie svojich záujmov protiteroristické komando námorníctva.
Líbya sa ospravedlnila, ale podľa niektorých jej predstaviteľov mali USA svoj personál stiahnuť hneď, keď sa objavili správy o hanobiacom snímku. Ide o film Innocence of Muslims Američana izraelského pôvodu Sama Bacilea. Ten zámerne vytvoril provokatívny politický film, ale priznal, že tak prudkú reakciu nečakal. Film sa nepremieta v kinách, klipy z neho sú na serveri YouTube a vysielali ich tiež niektoré televízie. Stál päť miliónov dolárov a podľa niektorých amerických médií má charakter skôr amatérskeho videa.
V nízkonákladovom filme vystupujú herci so silným americkým prízvukom, ktorí stvárnili moslimov ako nemorálnych a násilníckych. Prorok Mohamed je zobrazený ako sukničkár, ktorý hovorí o zabíjaní detí a označuje somára za prvé moslimské zviera.