NEW YORK - Dlhú dobu si vedci lámali hlavu, kde sa uprostred Antarktídy vzalo Gamburcevovo pohorie, ktorého najvyšší bod dosahuje 3400 metrov, a pritom je ukryté pod niekoľko sto metrov hrubou vrstvou ľadu. Vďaka poslednému výskumu sa teraz podarilo záhadu jedného z najzvláštnejších pohorí na svete objasniť.
Vedcom dlho nebolo jasné, čo robí obrie "pohorie duchov", ktoré je svojimi rozmermi i tvarom veľmi podobné európskym Alpám, uprostred antarktického kontinentu. Väčšina pohorí totiž leží na okrajoch svetadielov.
Príbeh začal pred viac než miliardou rokov. Vtedy sa pevninské útvary spojili v jednotný celok a nárazom vznikli hory a podkladové lôžka usadené v krajine. Počas nasledujúcich stoviek miliónov rokov ale štíty hôr postupne erodovali, až sa zachovali len ich "základy".
Zhruba pred 250 až 100 miliónmi rokov sa začala zemská kôra rozpadávať v sérii trhlín, ktoré zatlačili na zemský podklad. Krajina sa tak v danej oblasti opäť vytiahla smerom nahor a pohorie sa obnovilo. K ďalšiemu vyzdvihnutiu došlo, keď hlboké údolia vyplnili rieky a ľadovce.
A práve tieto ľadovce podľa vedcov napísali záverečnú kapitolu prazvláštneho horského masívu, keď sa pred asi 35 miliónmi rokov rozprestreli a sformovali ľadový príkrov východnej Antarktídy. Gamburcevovo pohorie, ktoré je dlhé zhruba 1200 kilometrov, uväznili pod masou ľadu.
Posledné informácie pochádzajú z výskumu, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2008 a 2009. Odborníci vtedy mapovali pomocou radaru tvar skrytého pohoria a zaznamenávali gravitačné a magnetické pole danej oblasti. Podľa doktora Robina Bella z Kolumbijskej univerzity posledný výskum odpovedal na otázku, ako je možné nájsť uprostred starého kontinentu mlado vyzerajúce pohorie. "Pôvodné Gamburcevovo pohorie v tomto prípade pravdepodobne úplne zerodovalo, aby ako bájny Fénix opäť povstalo," povedal Bell.
Gamburcevovo pohorie objavil v 50. rokoch minulého storočia sovietsky tím, ktorý na mieste robil seizmický prieskum. Prítomnosť obrovského horského masívu bola vtedy pre vedcov šokom. Očakávali totiž, že podklad Antarktídy bude pomerne rovný.