TEMPE - Medzinárodný ústav pre prieskum biologických druhov a výbor špičkových taxonómov z celého sveta vyhlásil rebríček desiatich najpozoruhodnejších organizmov, ktoré boli vedecky opísané počas minulého roka.
Rebríček zverejnili 23. mája 2011, v deň výročia narodenia slávneho švédskeho botanika Carla Linného (1707-1778), ktorý vytvoril dodnes platný systém klasifikácie organizmov založený na rodovom a druhovom mene.
Otvára ho pijavica, ktorú objavili v Peru prisatú k ľudskej nosnej sliznici. Nemeria síce ani päť centimetrov, no má jedinú čeľusť s - na jej rozmery - obrovskými zubami. Vedci ju preto pomenovali Tyrannobdella rex, doslova "tyranský pijavičí kráľ".
Baktéria Halomonas titanicae, konzumujúca oxid železa, zasa pochádza, ako naznačuje už samotné druhové meno, z vraku smutne slávneho Titanicu, konkrétne z hrdze. Lipne k oceľovým povrchom a vytvára na nich hrbolčeky produktov korózie.
Ryba Halieutichthys intermedius žije v Mexickom zálive, vo vodách, ktoré zasiahla vyliata ropa z vlaňajšej havárie vrtnej plošiny. Po dne sa pohybuje na hrubých, končatiny pripomínajúcich plutvách, takže vyzerá ako kráčajúci netopier.
Huba Mycena luxaeterna, ktorú objavili pri brazílskom Sao Paule, lipne ku konárom stromov atlantických pralesov. Priemer nožičky má necelých osem milimetrov, priemer klobúčika necelé dva centimetre. Nepretržite jasne žiari žltkasto-zeleným svetlom.
Šváb Saltoblattella montistabularis z Národného parku Stolová hora v JAR dokáže skákať ako lúčny koník. Skákajúce šváby boli dosiaľ známe iba z konca druhohorného útvaru jura. Má tiež nezvyčajné pologuľovité oči a tykadlá prispôsobené skákaniu.
Jašter Varanus bitatawa z lesov ostrova Luzon na Filipínach žije zväčša na stromoch. Dlhý je takmer dva metre, hmotnosť má však iba necelých deväť kilogramov. Je jasne sfarbený s pásikmi zlatých škvŕn na čiernomodrom a čiernom či zelenom pozadí. Živí sa plodmi.
Antilopu Philantomba walteri vedci objavili na trhu s divinou v západnej Afrike. Pripomína, že dosiaľ neznáme druhy z dobre preskúmanej skupiny zvierat sa môžu skrývať aj medzi príbuznými druhmi, ktoré ľudia využívajú prakticky každodenne.
Svrček Glomeremus orchidophilus je jediný opeľovač vzácnej a ohrozenej orchidey Angraecum cadetii z ostrova Réunion v Indickom oceáne. Ide o vôbec prvý overený prípad pravidelného opeľovania dnešných kvitnúcich rastlín rovnokrídlým hmyzom.
"Žiabrová" huba Psathyrella aquatica rastie ponorená v čistej studenej tečúcej vode na hornom úseku rieky Rogue v americkom štáte Oregon. Zaujímavá je tým, že ju vedci pozorovali 11 týždňov, pričom pod vodou prebiehala aj tvorba jej plodníc.
Pavúk Caerostris darwini z Madagaskaru pletie také rozsiahle siete, že dokáž preklenúť rieky, potoky a menšie jazerá. V jednom prípade sieť merala takmer 25 metrov a chytilo sa do nej najmenej 30 kusov hmyzu. Vlákno tohto pavúka je dvakrát pevnejšie ako vlákno hociktorého iného.