WASHINGTON - Teóriu, že za zrýchleným rozpínaním vesmíru stojí temná energia, potvrdzuje údajne nový dôkaz. Prinieslo ho päť rokov trvajúce skúmanie 200-tisíc galaxií rozprestierajúcich sa až sedem miliárd rokov späť v kozmickom čase.
"Pôsobenie temnej energie je ako keby ste vyhodili loptu do vzduchu a tá stále rýchlejšie smerovala nahor k nebu," povedal Chris Blake zo Swinburnovej technologickej univerzity v austrálskom Melbourne. Podľa neho sa potvrdzuje, že temná energia je skutočnou kozmologickou konštantou. Keby ňou bola gravitácia, potom by konštantné účinky temnej energie v čase vidieť neboli.
Táto teória pôsobenia temnej energie je v rozpore s teóriou, podľa ktorej sa vesmír rozpína vplyvom gravitácie, nie temnej energie. Táto alternatívna teória tvrdí, že koncepcia gravitácie Alberta Einsteina je mylná a že gravitácia sa pri pôsobení na veľké vzdialenosti stáva odpudivou, nie príťažlivou.
V prieskume boli využité dáta z ďalekohľadu NASA GALEX (Galaxy Evolution Explorer) a anglo-austrálskeho teleskopu na austrálskom kopci Siding Spring, ktorými sa sledovali mladé galaxie a merali ich vzájomne vzdialenosti a tiež ich vzdialenosť od Zeme. A ukázalo sa, že postupom času sú tieto vzdialenosti stále väčšie.
Ďalším zistením podľa vedcov je, že zatiaľ čo galaktické zoskupenia k sebe priťahujú ďalšie galaxie gravitačnou silou, temná energia naopak od seba rozháňa ucelené skupiny.
Odborníci sa domnievajú, že poznáme štyri percentá vesmíru, neviditeľný zvyšok potom tvorí temná hmota a zo sedemdesiatich percent temná energia.