Odborníci skúmajú jednu z 52 múmií z káhirského múzea
KÁHIRA - Egyptská princezná žijúca pred 3500 rokmi je zrejme prvým známym človekom, ktorý trpel srdcovým ochorením. Podľa spravodajského serveru to na základe výskumu starovekých múmií oznámili vedci. Domnievajú sa, že keby Ahmose Meritamon žila teraz, potrebovala by bypass.
Vyšetrenie počítačovou tomografiou u princeznej zistilo kôrnatenie ciev vedúcich do srdca, mozgu, žalúdka a nôh. Podľa vedcov to môže byť dôkaz, že ochorenie srdca predchádzalo dnešnému modernému spôsobu života.
Tím bádateľov z USA a z káhirskej univerzity Al-Azhar skúmal 52 múmií z egyptského Múzea starovekých pamiatok. Stopy kôrnatenia tepien zistil u takmer polovice z nich.
Princezná Ahmose Meritamon pochádzala z významnej egyptskej rodiny. Od roku 1580 pred naším letopočtom žila v juhoegyptskom Luxore. Zomrela vo veku 40 až 50 rokov.
Podľa Gregoryho Thomasa z Kalifornskej univerzity sa dá predpokladať, že princezná žila aktívnejšie a stravovala sa podstatne zdravšie než jej súčasníci. "Mohla jesť ovocie a zeleninu - a rýb bolo v tej dobe v Níle veľa," podotkol.
Jedlo, ktorým sa stravovala, bolo zo súčasného pohľadu bio. Ľudia nepoznali plyn ani elektrinu. K princeznej sa nedostal tabak ani transmastné kyseliny, napriek tomu sa jej cievy upchávali."To naznačuje, že u srdcových ochorení je chýbajúci rizikový faktor - niečo, čo ich spôsobuje a o čom ešte veľa nevieme," citoval Thomasa server BBC.