Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Vesmírny tresk: Planétky sa zrazili rýchlosťou 17-tisíc km/h!

Do 596 Scheila narazil menší objekt Zobraziť galériu (3)
Do 596 Scheila narazil menší objekt

GREENBELT – Náhle zjasnenie a výron plynu z planétky 596 Scheila v decembri 2010 spôsobil náraz menšieho telesa. Po dopade rýchlosťou 17 700 km/h došlo k vyvrhnutiu takmer 700-tisíc ton prachu!

V závere vlaňajšieho roka sa neočakávane zjasnila planétka 596 Scheila. Má priemer asi 113 kilometrov a okolo Slnka obehne raz za päť rokov v priestore tzv. pása planétiek medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Následne sa pozorovalo, že 596 Scheila tryskajú krátkodobé chocholy tvorené prachom.

"Zrážky medzi planétkami vytvárajú fragmenty horninového materiálu, od jemného prachu až po obrovské balvany, ktoré potom dopadajú na povrchy veľkých planét a ich mesiacov. Toto je však prvý raz, čo sa nám stopy takej zrážky podarilo zachytiť už zopár týždňov po tom, čo sa odohrala," povedal Dennis Bodewits z Marylandskej univerzity v College Park, ktorý viedol tím pracujúci so satelitom Swift.

"Údaje z Hubblovho kozmického ďalekohľadu možno najjednoduchšie vysvetliť nárazom predtým neznámeho telesa s priemerom zhruba 30 metrov pri rýchlosti približne 17.700 kilometrov za hodinu," doplnil David Jewittz Kalifornskej univerzity v Los Angeles, vedúci tímu pracujúceho s Hubblovým kozmickým ďalekohľadom.

Jeho tím však nepozoroval nijaké jednotlivé fragmenty po zrážke – na rozdiel od prvej pozemšťanmi odhalenej zrážky planétiek v roku 2009, ktorá sa týkala telesa P/2010 A2.

Zjasnenie planétky 596 Scheila zachytili 11. decembra 2010 prístroje Catalinského prieskumu oblohy, čo je monitorovací projekt Arizonskej univerzity v rámci pozorovacieho programu NASA zameraného prednostne na telesá, približujúce sa k Zemi.

Planétka vtedy bola dvojnásobne jasnejšia ako zvyčajne a obklopovala ju slabá žiara, ktorou pripomínala kométu. Následná kontrola fotografických archívov ukázala, že k zjasneniu došlo niekedy medzi 11. novembrom a 3. decembrom 2010.

Ultrafialový/optický ďalekohľad satelitu Swift (UVOT) však v polovici decembra ukázal, že 596 Scheila nie je "zamaskovaná" kométa – nezachytil totiž typické kometárne plyny.

Severne od planétky sa vyskytoval jasný chochol prachových častíc, južne slabší. Vznikli, keď do planétky 596 Scheila narazilo spomenuté menšie teleso. Prachové chocholy pozoroval Hubblov kozmický ďalekohľad koncom decembra 2010 a začiatkom januára 2011.

Najlepším vysvetlením všetkých pozorovaní je náraz menšieho telesa na povrch planétky 596 Scheila pod uhlom menej ako 30 stupňov. Kolmejší dopad by nevytvoril dva prachové chocholy. Výsledný kráter by mal mať priemer približne 300 metrov.

Pri dopade bolo vyvrhnutých vyše 660.000 ton prachu, čo podľa člena tímu z Marylandskej univerzity desaťtisíckrát presahuje množstvo vyvrhnuté pri riadenom dopade modulu sondy NASA Deep Impact na povrch jadra kométy 9P/Tempel 1 v roku 2005.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu