WARWICK – Ak sa vám zdalo, že ženy nepoznajú na jednoduchú otázku, jednoduchú odpoveď, neboli ste ďaleko od pravdy. Experiment priniesol pevné dôkazy, že muži zvyčajne vynášajú jednoznačné čiernobiele úsudky, kým ženy viac majú sklon vidieť takpovediac odtiene sivej pri voľbách i rozhodnutiach.
Podobné poznatky sa neraz intuitívne zaraďujú medzi životné či ľudové múdrosti. Ak ich však prvý raz potvrdí aj kontrolovaný experiment, akosi tým nadobúdajú vyššiu váhu.
Členovia tímu sa pýtali 113 dobrovoľníkov postupne na 50 objektov, či zapadajú sčasti, úplne, alebo vôbec nie do určitých kategórií. Objekty vybrali tak, aby prirodzene vyvolávali polemiku respektíve nezhodu v tom, do akej kategórie vlastne patria. Napríklad išlo o tieto otázky: Je rajčina ovocie? Je farba nástroj? Zistili, že muži spomedzi dobrovoľníkov pravdepodobnejšie vynášali absolútne úsudky o kategórii: rajčina buď je, alebo nie je ovocie.
Ženy oproti tomu boli v úsudkoch menej určité: rajčina môže istým spôsobom patriť do kategórie ovocia. Celkovo prejavili ženy oveľa viac zmyslu pre nuansy. O 23 percent pravdepodobnejšie zaradili príslušný objekt do čiastkovej kategórie.
„Ak sme zistili výrazné rodové odlišnosti v tom, ako muži a ženy zaraďujú do kategórií, samozrejme to jednoducho neznamená, že jedna z týchto metód je už svojou podstatou lepšia ako druhá. Napríklad lekári-muži môžu pravdepodobnejšie rýchlo a sebaisto diagnostikovať súbor príznakov ako chorobu. Nuž a hoci to prináša veľké výhody v podobe včasnej liečby choroby, očividne to má obrovské nevýhody, ak napokon vyjde najavo, že príslušná diagnóza v skutočnosti nie je správna. Otvorenejší prístup ku kategorizácii či diagnostikovaniu by bol v mnohých prípadoch efektívnejší,“ povedal psychológ Zachary Estes Warwickskej univerzity vo Veľkej Británii.