NEW YORK - Americkí vedci v utorok sprístupnili počítačový atlas ľudského mozgu. Predstavuje anatómiu a gény, ktoré stoja za ľudskou mysľou. Projekt prišiel na 55 miliónov dolárov a jeho cieľom je urýchliť výskum toho, ako ľudský mozog funguje a podnietiť nové objavy.
"Až doteraz tak dokonalá mapa ľudského mozgu s takou úrovňou detailov neexistovala," uviedol šéf inštitútu Allan Jones. "Allenov atlas ľudského mozgu ponúka doposiaľ nevidené náhľady na náš najzložitejší a najdôležitejší orgán. Vedci a zdravotníci vďaka informáciám, ako sú gény využívané v mozgu, budú môcť všetko lepšie chápať a objavovať nové lieky pre celé spektrum mozgových chorôb a porúch, od duševných chorôb, cez závislosti po Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, početnú sklerózu, autizmus a ďalšie," dodal.
Vedci prí vývoji atlasu skúmali a zmapovali biochémiu dvoch mozgov dospelých ľudí. Mozog pritom študovali detailnejšie a presnejšie než ktokoľvek predtým. Z ich údajov vyplynulo, že medzi ľudskými mozgami je prekvapivá 94-percentná podobnosť. Zároveň dospeli k záveru, že v mozgu sa prejavuje najmenej 82 percent všetkých ľudských génov. Oba poznatky by mali uľahčiť ďalší medicínsky výskum.
Podľa inštitútu jeho atlas pripomína špičkový viacúčelový systém GPS navigácie. V mozgu identifikuje 1000 orientačných bodov vychádzajúcich z viac ako 100 miliónov údajov o biochémii každého bodu a génoch, ktoré sa v ňom prejavujú. Vedci tak môžu napríklad preskúmať, ako choroby či bolesť ovplyvňujú jednotlivé oblasti mozgu. Pomocou atlasu možno zistiť napríklad aj to, ako jednotlivé lieky anatomicky fungujú v mozgu.
Inštitút chce atlas v ďalších rokoch rozširovať o dáta z ďalších mozgov, doteraz čerpal len z mužských. Hodlá tiež napríklad vylepšovať nástroje pre vyhľadávanie či analýzu údajov. Atlas je k dispozícii na adrese www.brain-map.org.