SAN JOSÉ - Časť baníkov, ktorí v severočilskej bani čakajú vyše dva mesiace na záchranu, pociťuje úzkosť kvôli tomu, že budú musieť vliezť do úzkej záchrannej klietky, ktorá ich vyvezie na zemský povrch. Agentúra AFP v noci na dnešok napísala, že baníci sa s týmto pocitom zverili svojim blízkym.
Dario Segovia "je veľmi rád, ale veľmi, veľmi nervózny," povedal jeho brat Alberto, ktorý na baníka (48) čaká v provizórnom mestečku pri bani San José. S Dariom hovoril len niekoľko hodín po tom, čo cez víkend dokončili šachtu vedúcu k skupine 33 baníkov, ktorých v bani zával uväznil 5. augusta. Avšak klietka špeciálne vyrobená pre túto akciu má v priemere len niečo cez pol metra, čo u niektorých baníkov vyvoláva úzkosť.
"Nechce ísť prvý, pretože sa bojí. Nikto nechce byť prvý. Predstavte si ten výstup 700 metrov," vysvetlil Alberto.
U väčšiny však prevláda pocit netrpezlivosti s blížiacou sa konečnou fázou ich záchrany. Pôvodné najoptimistickejšie odhady udávali začiatok novembra, prerážanie a rozširovanie šachty však išlo rýchlejšie, takže už túto stredu možno začne ich vyťahovanie na povrch. Záchranári už steny šachty vystužujú oceľovými vzperami, čo by mohli dokončiť počas dnešného dňa.
Už aj stanovili poradie, v akom baníkov vyslobodia: najprv pôjdu tí najšikovnejší, ktorí by boli schopní reagovať na prípadnú vzniknutú ťažkosť, ako druhí tí najslabší a nakoniec opäť najsilnejší, ktorí dokážu čakať najdlhšie.
Počas výstupu budú odborníci neustále monitorovať vývoj zdravotného stavu každého baníka; aby ho v prípade potreby mohli znovu spustiť do bane.
Dĺžka ich uväznenia pod zemou je rekordná. Že sú všetci nažive, sa zistilo až 17 dní po závale. Krátko po nadviazaní komunikácie s nimi im núdzovým vrtom začali prepravovať potraviny, vodu a neskôr ďalšie potrebné veci.
Ich zdravotný stav označujú odborníci za prekvapivo dobrý. Domnievajú sa, že každý z nich schudol asi desať kíl. U niektorých však bolo schudnutie priamo otázkou života a smrti, pretože by sa do záchrannej kabíny nemuseli vojsť.