SANTIAGO DE CHILE - Pod zemou uväznení chilskí baníci sa vo štvrtok večer prvýkrát objavili na obrazovkách čilskej televízie. Vyzerali po skoro štvortýždňovom pobyte pod závalom vychudnuto, ale zdravo a uvoľnene.
Televízia vysielala asi päťminútový zostrih zo 45 minút trvajúceho záznamu, ktorý baníci nasnímali. Niektorí na ňom stoja, iní ležia a akoby sa práve prebúdzali. Zábery ukazujú, ako si priestor, do ktorého sa uchýlili, usporiadali, kde spia, kde sa denne modlia, kde si čistia zuby, kde môžu urobiť pár krokov a podobne. Kamera ukazuje tiež stolík s dominom.
"Máme tu všetko zorganizované," hovorí jeden z nich. Baníci tiež do kamery spievajú čílskú hymnu a vykrikujú "Nech žije Čile, nech žijú baníci". Čilský minister zdravotníctva Jaime Manali dnes oznámil, že päť baníkov trpí bližšie nespresnenými psychickými problémami a chce, aby ich na diaľku liečil psychiater. "Tých päť je izolovaných od ostatných, nejedia a nechcú, aby sa objavili na videozáberoch," povedal Manali s tým, že už dnes bolo týmto baníkom umožnené spojenie s psychiatrom.
Pokiaľ ide o celkový zdravotný stav všetkých baníkov, podľa Manalicha bol zaznamenaný "výrazný pokrok". "Ich organizmus už má dostatok vody, nesťažujú si, že by mali smäd, a tiež analýza ich moču je normálna," dodal minister.
Tridsaťčlennú skupinu uväznil zával v hĺbke 700 metrov 5. augusta. Spojenie s nimi sa podarilo nadviazať v nedeľu. Zistilo sa, že prežili všetci. Ich vyslobodenie má ale trvať najmenej do Vianoc, pretože je potrebné vyhĺbiť k nim osobitný tunel.
Tri týždne pod zemou prežili vďaka prísnemu dávkovanie potravín, ktoré mali so sebou. Podľa agentúry Reuters každých 48 hodín zjedli pár súst tuniaka z konzervy, nejaké keksy a trošku mlieka. Teraz dostávajú glukózu, ovocnú šťavu a jogurt a počas niekoľkých dní začnú dostávať aj pevnú stravu.
Že ich vyslobodenie bude trvať dlho, vedia len rámcovo. Čo nevedia, je, že spoločnosť San Esteban, ktorá ich najala, nie je schopná pre ich záchranu nič robiť, pretože na to nemá peniaze ani prostriedky. Len vyhĺbenie osobitného tunela bude stáť 1,7 milióna dolárov. Spoločnosť navyše asi nebude mať peniaze na mzdy a hrozí jej krach.
Sudca vo štvrtok pozastavil právo nakladať s 1,8 milióna dolárov z jej majetku so zreteľom na žaloby na ňu, ktoré sa dajú čakať.
Prvá už padla vo štvrtok - spoločnosť a jej šéfov žaluje manželka jedného z baníkov. Tá zažalovala tiež štátnu službu pre dohľad nad baňami, ktorú obviňuje, že zanedbala svoje povinnosti, keď v roku 2008 dovolila, aby bol baňa na meď a zlato v San José opäť otvorená.
Baňa bola zatvorená rok predtým kvôli smrti jedného baníka. Spoločnosť potom vyhlásila, že prijala požadované bezpečnostné opatrenia, a domohla sa jej opätovného otvorenia. Ešte po terajšom novom nešťastí tvrdila, že bezpečnosť bola zaručená, ale teraz jej predstavitelia mlčia a nie je možné s nimi nadviazať kontakt, napísala agentúra AP.
V čílskych baniach zomrelo od roku 2000 ročne v priemere 34 ľudí. Najhorší bol rok 2008, keď ich bolo 43.