BRATISLAVA - Po tom, čo japonské úrady zistili, že údajne najstarší muž Tokia Sogen Kato je približne 30 rokov mŕtvy, prišli na to, že v krajine chýba minimálne ďalších 200 ľudí s vekom viac ako 100 rokov. Toto číslo pritom môže byť ešte omnoho vyššie.
Len v meste Kóbe je nezvestných 105 z 847 ľudí s vekom presahujúcim 100 rokov. "Mesto v tomto smere začalo vyšetrovanie," uvádza sa v oficiálnom stanovisku.
Podľa úradných záznamov by v Kóbe malo žiť niekoľko ľudí starších ako oficiálne najstaršia žena Japonska - Čijono Hasegawová, ktorá má 113 rokov. Jedna žena by mala mať dokonca až 125 rokov. V Japonsku teraz plánujú osobne navštíviť každého občana s vekom nad 100 rokov, aby sa presvedčili, že je skutočne nažive. Dovedna by ich v krajine malo žiť asi 40 tisíc.
Japonci majú podľa štatistík najvyšší priemerný vek. Muži sa tam dožívajú v priemere 79,59 roka a ženy 86,44 roka. Tieto čísla však po najnovších zisteniach môžu byť mierne skreslené.
Škandál, ktorý odštartovala kauza Sogena Kata, odhalil slabiny japonského dôchodkového systému. Príbuzní totiž v tomto prípade neoznámili úradom jeho smrť a zrejme desiatky rokov za neho poberali dôchodok. Zástupcovia príslušných orgánov v júli navštívili dom Sogena Kata na žiadosť miestnych úradov, ktoré si chceli zaktualizovať zoznam najstarších obyvateľov pri príležitosti Dňa úcty k starším. Do jeho domu sa snažili dostať už skôr, no členovia jeho rodiny im to dlhodobo nechceli umožniť.
Kato sa narodil 22. júla 1899 a mal mať 111 rokov. Podľa jeho vnučky však asi pred 30 rokmi od príbuzných chcel, aby z neho spravili žijúceho Budhu. Krátko nato zrejme zomrel. Príbuzní za neho podľa dostupných informácií poberali dôchodok, odkedy zomrela jeho žena. Od štátu tak za posledných šesť rokov získali dovedna 9,5 milióna jenov (približne 86 000 eur).