BIŠKEK - Sociálno-demokratická šéfka opozície v Kirgizsku Roza Otunbajevová oznámila, že sa postavila do čela novovytvorenej prechodnej vlády, ktorá by mala fungovať šesť mesiacov.
Päťdesiatdeväťročná Otunbajevová tiež vyzvala prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, ktorému sama pred piatimi rokmi pomohla k moci, aby odstúpil z funkcie. Robí ho zodpovedným za korupciu a zlé financovanie v krajine.
Celodenné pouličné boje v kirgizskej metropole Biškek si v stredu vyžiadali desiatky mŕtvych a stovky zranených. Boje vyústili do pádu vlády a úteku prezidenta Kurmanbek Bakijeva. Zatiaľ sa nevie, kam zmizol. Prezidentovu rezidencii vyplienil dav a v hlavnom meste zdemolovali aj budovy súdu, polície a centrálnych úradov.
Krvavé nepokoje si podľa zatiaľ neúplných údajov kirgizského ministerstva zdravotníctva vyžiadali najmenej 50 mŕtvych. Podľa Omurbeka Tekebajeva, bývalého predsedu parlamentu, v bojoch medzi demonštrantami a políciou len v Biškeku padlo cez sto povstalcov.
Na medzinárodnom kirgizskom letisku Manas, kde má leteckú základňu aj armáda Spojených štátov, na dobu neurčitú pozastavili všetky civilné aj vojenské lety, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej armády. Pre Washington je vlna nepokojov znepokojujúca, pretože kirgizská základňa Manas sa stala hlavným prekladiskom pre dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afganistanu.
Vývoj v Kirgizsku s veľkým znepokojením sleduje aj Rusko, ktoré má tiež v krajine vojenskú základňu. Tieto obavy potvrdil ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý v stredu priletel do Prahy. Zdôraznil však, že ide o vnútornú záležitosť Kirgizska. Usúdil, že forma protestov ukazuje, že tamojší obyvatelia boli veľmi pohoršení a nespokojní so svojou vládou.