MOSKVA - Ako "koniec ilúzií" o bezpečnosti bežného života v Rusku a zlyhanie osobitných služieb komentuje dnešná ruská tlač pondelňajšie atentáty v moskovskom metre, ktoré si podľa poslednej bilancie vyžiadali 39 obetí na životoch.
"V posledných rokoch štátna moc a štátna televízia informovali, že terorizmus je lokalizovaný na severnom Kaukaze a neohrozuje bežných občanov," napísal hospodársky denník Vedomosti, podľa ktorého "realita rozdrví ilúzie".
Pripomenul, že po útoku teroristov na školu v Beslane v roku 2004 väčšina Rusov neverila v schopnosť štátu odvrátiť útoky, ale medzitým sa nálada prudko zmenila. Vlani podľa prieskumov stredísk VCIOM a Levada 59 percent, respektíve 45 percent opýtaných verilo v možnosti osobitných služieb, opačný názor zastávalo len 37 percent, respektíve 40 percent Rusov.
"Je zjavné, že systém bezpečnosti systémovo zlyhal a rastúci rozpočet Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) sa míňa neefektívne," usúdil denník.
List Kommersant upozorňuje, že podľa predbežných údajov mali úrady včas informácie o možnom teroristickom útoku v doprave. "Ale samovražedným atentátničkám, demonštratívne oblečeným do čierneho, sa aj tak podarilo bez problémov dôjsť na stanicu metra Lubjanky v najväčšej blízkosti hlavného sídla FSB a pomstiť sa obyčajným cestujúcim za jednu zo špeciálnych operácií tejto služby".
"Útoky v metre dostali úrady do ťažkej situácie. Fakticky predviedli, že zásadného zlomu v riešení problému severokaukazského separatizmu a sprevádzajúceho terorizmu sa federálnemu centru dosiahnuť nepodarilo," konštatoval denník Vremja novostej.
"Nie je celkom jasné, ako možno terorizmu ešte čeliť. Veď v poslednom desaťročí úrady do boja s týmto zlom použili celý súbor nových opatrení. Ale ani to všetko sa nestalo zárukou, že sa teroristi do Moskvy nevrátia, a to nielen do centra mesta, ale takmer ku stenám hlavnej ruskej špeciálnej služby, FSB," napísal ďalej denník a dodal, že kým na Kaukaze zabíjajú hlavne príslušníkov poriadkových síl, v Moskve umierali obyčajní ľudia.
Nezavisimaja gazeta si myslí, že atentáty predstavujú test nového kurzu režimu na modernizáciu krajiny, teda toho, či sa moc v reakcii na útoky nerozhodne "pritiahnuť skrutky" ako v predchádzajúcich rokoch. "Či si moc zachová svoju autoritu, záleží len na nej. Najmä na tom, či dokáže účinne ochrániť svojich občanov, bez toho, aby sa krajina premenila na koncentračný tábor a pokračovala v politickej a ekonomickej modernizácii," poznamenal denník.