TCHAJ-PEJ - Silné zemetrasenie, ktoré vo štvrtok zasiahlo južnú časť Taiwanu, vyvolalo paniku medzi obyvateľmi a najmenej jeden človek pri ňom utrpel zranenia. Informovala o tom miestna televízna stanica CTI, podľa ktorej ľudia v jedenapolmiliónovom meste Kao-hsiung vybiehali na ulice a odmietali sa vrátiť do budov.
Otrasy s magnitúdou 6,4 taktiež spôsobili elektrické výpadky a prerušenie premávky na železničných tratiach.
Podľa údajov na internetovej stránke Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, otrasy zaznamenali o 8:18 miestneho času (1:18 SEČ). Epicentrum sa nachádzalo približne 65 kilometrov severovýchodne od Kao-hsiungu a 250 kilometrov juhozápadne od taiwanskej metropoly Tchaj-pej. Podľa taiwanských úradov išlo o najsilnejšie zemetrasenie v tomto regióne za posledné roky. Rovnakú oblasť v auguste minulého roka zasiahol silný tajfún, ktorý vyvolal záplavy a zosuvy bahna. Tie po sebe zanechali vyše 700 mŕtvych.
Ako informovala CTI, jednu osobu pri zemetrasení zranil padajúci strom. Televízia zverejnila zábery popraskaných múrov a poškodených stropov, ktoré nakrútila v okrese Čchia-ji. Predstavitelia okresu Ťia-šian pre CTI uviedli, že v jednej z neobývaných oblastí otrasy vyvolali malý zosuv pôdy. Podľa televíznych správ po zemetrasení nepremávalo metro v Kao-hsiungu ani vysokorýchlostné vlaky medzi severom a juhom ostrova. V južnom meste Nan-tou otrasy poškodili vodovody a elektrické vedenia a približne 10 ľudí zostalo uväznených vo výťahu. Väčšina moderných budov na Taiwane je postavená tak, aby odolali zemetraseniam.
Taiwan leží na takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý obklopuje celý Tichý oceán. Pásmo styku tektonických dosiek je miestom častých zemetrasení, v mnohých prípadoch s tragickými následkami. Najhoršia prírodná katastrofa postihla Taiwan v septembri 1999, keď si zemetrasenie s magnitúdou 7,6 vyžiadalo okolo 2400 obetí.