BRUSEL - Vražda veliteľa palestínskeho teroristického hnutia Hamás Mahmúda al-Mabhúha, z ktorej Dubaj obvinil izraelskú tajnú službu Mossad, ohrozí vzťahy medzi Izraelom a Európskou úniou. Najcitlivejším bodom v celej kauze je to, že členovia vražedného komanda mali pri sebe falošné pasy európskych krajín.
Pre agentúru AP to v nedeľu pod podmienkou anonymity povedal vysokopostavený politik EÚ. "Kontroverzia okolo pasov bude mať prirodzene nepriaznivý vplyv na spôsob, akým EÚ pristupuje k Izraelu," povedal európsky diplomat.
O tejto otázke budú na svojom pondelňajšom rokovaní v Bruseli rokovať aj ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ. Pravdepodobne sa jej nevyhne ani izraelský minister zahraničia Avigdor Lieberman, ktorý bude v pondelok v Bruseli tiež a má sa stretnúť so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou.
Britský Sunday Times v nedeľu s odvolaním sa na agenta izraelského Mossadu napísal, že zavraždenie al-Mabhúha, ku ktorému došlo koncom januára v Dubaji, osobne schválil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Netanjahua údajne krátko pred operáciou prijal šéf Mossadu Meir Dagan a informoval ho o podrobnostiach plánovanej akcie. Izraelský premiér sa následne mal stretnúť aj s členmi vražedného komanda a akciu schváliť.
"Premiér pri takýchto príležitostiach väčšinou povie: ´Ľud Izreala je s vami. Veľa šťastia´," cituje denník nemenovaného agenta Mossadu. Izraelskú tajnú službu obvinila z al-Mabhúhovej vraždy vo štvrtok dubajská polícia.
Ako vyhlásil dubajský policajný šéf Dáhi Chalfán, vyšetrovatelia majú 99- až 100-percentnú istotu, že za atentát je zodpovedný Mossad. Al-Mabhúha, ktorý založil ozbrojené krídlo Hamásu Brigády Ezzedín al-Kassám, zabili 20. januára v izbe dubajského hotela.
Predpokladá sa, že stojí za vraždami dvoch izraelských vojakov v roku 1989 počas palestínskej intifády ako aj za pašovaním zbraní do Pásma Gazy. Dubajská polícia na základe záberov bezpečnostných kamier podozrieva z vraždy asi 18 ľudí vrátane 11 osôb, ktoré sú držiteľmi európskych pasov.
Šiesti mali britské, traja írske, jeden nemecký a posledný francúzsky pas. Všetky tieto krajiny okrem Nemecka už vyhlásili, že pasy boli sfalšované. Chalfán naopak tvrdí, že ich cestovné doklady sú pravé a že dubajskí imigrační úradníci by falzifikáty spoznali.
Írsko, Británia a Francúzsko si už predvolali izraelských veľvyslancov, od ktorých žiadajú vysvetlenie.