LONDÝN - Svetové mocnosti sa dohodli na päťročnej perspektíve, počas ktorej Afganistan plne prevezme zodpovednosť nad bezpečnosťou v krajine, uvádza sa v záverečnom komuniké medzinárodnej bezpečnostnej konferencie o Afganistane v Londýne.
Odovzdávanie kompetencií z misie Medzinárodných síl pre podporu bezpečnosti (ISAF) do rúk afganským národným bezpečnostným jednotkám začne do konca tohto roka najneskôr začiatkom roku 2011. Komuniké tiež podporilo prezidenta Hámida Karzaja a jeho plán pre mier a obnovu pod podmienkou, že sa vyhne násiliu a preruší kontakty s al-Kájdou.
Afganská vláda sa rozhodla pozvať vodcov militantného hnutia Taliban k zasadaniu takzvanej Veľkej rady, ktorá by sa mala zísť začiatkom tohto roka. Afganci sa takýmto spôsobom snažia mierovou cestou vyriešiť konflikt v krajine. Uviedla to počas londýnskej konferencie afganská delegácia. "Určite pozveme Taliban," uviedol hovorca afganského prezidenta Hámida Karzaja Hámid Elmi. "Využijeme všetky možnosti, susedské krajiny, medzinárodnú komunitu a kráľa Saudskej Arábie, aby sa nám podarilo pozvať Taliban," dodal.
Veľká rada sa skladá z kmeňových vodcov a tí sa schádzajú nepravidelne a riešia krízové situácie. Naposledy rokovali v roku 2003 a prejednávali schválenie novej afganskej ústavy. Po zasadaní Rady starejších vytvorí afganská vláda Národnú radu pre mier, stratégiu a reintegráciu.
V súčasnosti sa v Afganistane nachádza okolo 113 tisíc zahraničných vojakov, ktorí podporujú afganskú vládu v boji proti militantnému Talibanu. Americký prezident Barack Obama prisľúbil poslať do krajiny 30 tisíc dodatočných vojakov, navýšenie jednotiek avizovali v tomto roku už aj ďalší koaliční spojenci.