PRAHA - Česká republika má od piatku novú vládu. Krátko po štvrtej ju na Pražskom hrade vymenoval prezident Václav Klaus. Nový premiér Jan Fischer mu ešte predtým predstavil všetkých šestnásť budúcich ministrov.
S bývalou vládou expremiéra Mirka Topolánka mal Klaus večné konflikty a odlišný pohľad na množstvo problémov od Lisabonskej zmluvy cez životné prostredie až po vzťah k Rusku. Práve Klaus podľa analytikov "zariadil" pád Topolánkovej vlády, ktorá koncom marca neprešla hlasovaním o dôvere v parlamente.
Nová, takzvaná letná, alebo preklenovacia vláda, na ktorej vytvorení sa dohodli Topolánkovi občianski demokrati so spriaznenými zelenými a so sociálnymi demokratmi expremiéra Jiřího Paroubka, by mala prvýkrát zasadnúť ešte v stredu večer. Okrem toho by sa malo konať aj prvé zasadnutie vládneho výboru pre Európsku úniu.
Práve dokončenie českého predsedníctva v EÚ, ktoré potrvá do konca júna, je najdôležitejšou úlohou Fischerovej vlády.
Podľa niektorých analytikov dosadil Fischera - doteraz verejnosti úplne neznámeho človeka - na čelo vlády Klaus, aby mohol EÚ predsedať sám. Proti takémuto scenáru už vopred ostro protestoval odchádzajúci premiér Topolánek a nepriamo ho odmietol aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, keď vo štvrtok v Prahe vyhlásil, že únii má predsedať Fischer.
Nová Fischerova vláda musí do 30 dní požiadať o podporu parlamentu. Získať jeho dôveru by nemal byť žiadny problém, keďže strany, ktoré túto vládu podporujú, disponujú v 200-člennej dolnej komore parlamentu 153 hlasmi. Proti novej vláde zatiaľ žiadne vážne výhrady nemajú ani zostávajúce dve parlamentné strany - ľudovci a komunisti. O prípadnej podpore novej vláde sa však chcú rozhodnúť až podľa jej programového vyhlásenia.