MEXIKO - Mexická vláda v snahe zabrániť šíreniu prasacej chrípky na päť dní uzavrie úrady, firmy a podniky, ktoré nie sú nevyhnutné na chod krajiny. Toto opatrenie začne platiť v piatok a potrvá do 5. mája. Služby ako doprava, nemocnice a obchody zostanú v prevádzke.
V krajine sú zatvorené všetky školy až do 6. mája, úrady uzavreli aj známe letoviská a všetky reštaurácie a bary v hlavnom meste. Informoval o tom mexický minister zdravotníctva José Córdova. Prezident Felipe Calderon vyzval svojich spoluobčanov, aby zostali doma, čo je podľa neho "najlepšou ochranou proti chrípke".
Mexiko zatiaľ hlási 99 potvrdených prípadov prasacej chrípky vrátane ôsmich osôb, ktoré chorobe podľahli. Predpokladá sa však, že na chorobu už zomrelo asi 170 ľudí a nakazených je skoro 3000 osôb. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu vyhlásila druhý najvyšší, piaty stupeň pohotovosti, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu pandémie.
Zvýšenie pohotovosti oznámila generálna riaditeľka organizácie Margaret Čchanová, ktorá zdôraznila, že po rozšírení vírusu v Mexiku a Spojených štátoch amerických musí byť hrozba vnímaná ako vážna. WHO registruje 150 potvrdených prípadov nákazy prasacou chrípkou v 13 krajinách - Mexiko, USA, Kanada, Kostarika, Izrael, Peru, Nový Zéland, Španielsko, Británia, Švajčiarsko, Holandsko, Rakúsko, Nemecko. Najhoršia situácia je v USA, ktoré hlásia prvú obeť.
Prasacou chrípkou sa budú vo štvrtok v Luxemburgu zaoberať ministri zdravotníctva členských krajín EÚ, ktorí by mali hovoriť o prijatí koordinovaných prevenčných opatrení. Francúzsko vyzýva na zákaz letov do Mexika a Taliansko na vytvorenie európskych zásob antivirotík a vakcín proti chrípke. V Británii, ktorá eviduje 5 potvrdených prípadov prasacej chrípky, sa vo štvrtok začala celonárodná informačná kampaň v televízii, rozhlase a novinách.
Vedci zatiaľ nevedia, kedy a kde sa zmutovaný vírus preniesol na človeka a odkiaľ sa epidémia začala šíriť. Mexický hlavný epidemiológ Miguel Angel Lezana tvrdí, že do Mexika sa nový vírus typu A H1/N1 dostal z Ázie. Jednou z potvrdených obetí prasacej chrípky je totiž bangladéšsky imigrant, ktorého nedávno navštívil brat z Bangladéša, ktorý bol údajne chorý.