MOSKVA - Bývalý agent ruskej a sovietskej tajnej služby Alexander Litvinenko, ktorý zomrel v Londýne po otrave rádioaktívnym polóniom 210, sa mohol otráviť sám. V utorok to pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti vyhlásil poslanec ruského parlamentu a ďalší bývalý agent ruskej tajnej služby Andrej Lugovoj, ktorého britskí vyšetrovatelia obviňujú z Litvinenkovej vraždy.
"Jednou z najpravdepodobnejších teórií je tá, že sám Litvinenko nebezpečne manipuloval s polóniom, ktoré zrejme prechovával," povedal Lugovoj. "Litvinenko mal dobrodružnú povahu a vždy sa snažil žiť nebezpečným spôsobom.
Musíme vziať do úvahy aj jeho naozajstnú nenávisť voči ruským predstaviteľom, tajným službám, skrátka všetkému ruskému," zamyslel sa Lugovoj. Predtým tento bývalý ruský a sovietsky agent tvrdil, že Litvinenka dala zavraždiť britská tajná služba, aby mohla následne poukázať na Kremeľ. Litvinenko zomrel v novembri 2006 v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210.
Zo zosnovania svojej smrti obvinil vtedajšieho ruského prezidenta Vladimira Putina a svojho bývalého zamestnávateľa, ruskú tajnú službu FSB. Lugového, ktorý podľa britských vyšetrovateľov stál za vraždou Litvinenka, Moskva odmietla vydať do Británie.
V posledných voľbách ho zvolili do ruského parlamentu za nacionalistickú Liberálnodemokratickú stranu, takže má poslaneckú imunitu. Podľa niektorých informácií, ktoré prenikli z prostredia vyšetrovateľov do britských médií, bol objednávateľom Litvinenkovej vraždy priamo Kremeľ.
Litvinenko patril k najhlasnejším kritikom prezidenta Putina a ruskú tajnú službu obviňoval okrem iného aj z toho, že stála za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí. Ruská vláda z útokov obvinila čečenských separatistov a spustila krvavú ofenzívu v Čečensku.