NEW YORK - Usáma bin Ládin, vodca teroristickej siete Al-Káida, je najhľadanejším mužom na svete. Podľa profesora Flagga Millera z Kalifornskej univerzity je ale bin Ládin i nadaným básnikom a zároveň recitátorom svojich vlastných veršov. Preto chce budúci týždeň zverejniť ukážky z jeho poézie, ktorá sa našla nahraná na páskach v jeho skrýši v Afghanistane, napísal denník The Times.
Podľa profesora Millera, ktorý vyučuje arabskú poéziu, býval bin Ládin počas 90. rokov vyhľadávaným recitátorom na svadbách a pri ďalších oslavách. Ľudia si jeho verše nahrávali na pásky, ktoré potom nechávali kolovať ako populárne piesne.
Tieto nahrávky, ktoré našli americkí vojaci pri invázii do Afghanistanu po septembrových útokoch na USA v roku 2001, profesor Miller preštudoval. "Bin Ládin je nadaný básnik s dômyselnými rýmami a rytmom, čo bol dôvod, prečo si ho mnoho ľudí nahrávalo a nechávalo nahrávky kolovať."
Vo veršoch sa bin Ládin predstavuje ako "básnik-bojovník", ktorého slová majú viesť jeho nasledovníkov do idylického útočiska v horách Hindúkuše. "Hory často používa ako metafory," dodává Miller. "Jednak ako hranice rozdeľujúce Arabov, ale i ako prostriedok, ktorý ich zbaví pokušenia svetského sveta."
Miller nahrávky po prvýkrát počul pred štyrmi rokmi, keď ich skúmali prekladatelia FBI a pátrali v nich po zakódovaných odkazoch pre spiace teroristické bunky. Identifikoval medzi nimi dve desiatky tých, na ktorých znie "charakteristicky monotónny" hlas Usámu bin Ládina. Ukážky z týchto nahrávok sa majú objaviť v októbrovom čísle časopisu Language and Communication.
"Usáma bin Ládin z nich vychádza ako bavič s poslaním," hovorí Miller. "Rozpráva hrdinské historky o mŕtvych mudžáhídoch pochádzajúcich z dedín, v ktorých vystupoval. Často to bolo po prvýkrát, čo sa rodiny dozvedeli o ich osude. Miesil tieto správy s radikálnou teológiou a vlastnými veršami postavenými na tradičnej vojnovej poézii, aby prebudil záujem mladých mužov."
Podľa Millera bin Ládin staval verše tak, aby boli vypočítané na zamýšľaný efekt. "Cizeloval slová, aby vzrušovali nespokojných mladíkov, aby im ponúkali únik pred staršími a z ich dedín. Namiesto toho mnohí z nich zomreli strašnou smrťou," dodal Miller.
Iní odborníci na arabský svet ale nie sú nadšení, že sa nahrávky dostanú na verejnosť. "Sú nevyzreté a brutálne, zložené s minimálnym umom tak, aby získali vnímavú dušu mladých a po krvi prahnúcich mužov," vraví jeden z vedcov, ktorý si neprial byť menovaný. "Bin Ládin je teraz odhalený ako hanba dve tisícročia trvajúcej arabskej kultúry."