Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Ministerstvo obrany Českej republiky bolo hniezdom mafie

(Zdroj: ČTK)

PRAHA - Policajti sú si už istí. Taký závažný prípad úradnícko-podnikateľskej mafie ešte v rukách nemali. Podľa vyšetrovateľov, ktorí práve dokončujú prácu na korupčnom škandále na ministerstve obrany, úradníci prihrávali spriazneným firmám kontrakty za desiatky miliónov českých korún.

Dostávali za to vysoké provízie. O kauze informoval internetový portál iDNES.cz. Polícia už obvinila 35 ľudí. Sú medzi nimi zamestnanci ministerstva (väčšinou bývalí) aj podnikatelia. "Zostáva dokončiť vyšetrovanie niekoľkých jednotlivých skutkov a v dohľadnej dobe prípad uzavrieme," uviedol žalobca Barnabáš Liška. Podľa polície boli členovia mafie presvedčení, že si môžu dovoliť všetko. Pri rozdeľovaní stavebných zákaziek používali okrem iného aj dômyselné žrebovacie zariadenie, do ktorého sa vkladali obálky s ponukami firiem. Kriminalisti v ňom objavili magnety, vďaka ktorým bola vždy vybratá vopred dohodnutá firma. Výška jej "vďaku" ministerským úradníkom sa pohybovala od 15 do 20 percent zo získaného kontraktu. Spravidla išlo až o státisíce, niekedy dokonca o milióny českých korún.

Podľa žalobcu Lišku sú dôkazy zhromaždené pri vyšetrovaní natoľko presvedčivé, že by korupčníci nemali uniknúť mnohoročnému väzeniu. Uviedol, že členovia mafie si dôsledne rozdelili právomoci i sféry vplyvu. Rozhodovali aj o obsadzovaní dôležitých postov na ministerstve obrany. Od roku 2004 do roku 2006 si tak spoločne "zarobili" desiatky miliónov korún. Prsty mafie siahali ďaleko – mala dokonca podrobné správy o výsledkoch vyšetrovania vojenskej rozviedky, ktorá na odhalení korupcie pracovala. "Vedeli sme, že im niekto naše informácie odovzdáva. A čo sme mali robiť? Sťažovať sa na ministerstve obrany, u ľudí, ktorých sme podozrievali?" krčil ramenami vtedajší šéf spravodajskej služby Miroslav Krejčík.

Z toho, že mafiu riadil, je podľa policajtov podozrivý bývalý šéf sekcie ministerstva Václav Regner. Rozhodoval o miliardových investíciách a bol najbližším spolupracovníkom vtedajšieho ministra obrany Karela Kühnla. Regnera vo štvrtok nebolo možné zastihnúť, aby sa k podozreniu vyjadril. Českú televíziu ale pred časom (keď sa prvýkrát objavila informácia o tom, z čoho je podozrivý) odbil, že má "mylné informácie". Podľa polície si Regnera na ministerstvo dosadili firmy, ktoré chceli na zmanipulovaných zákazkách "vysávať" rozpočet obrany. Na svoje si potom prišli i ministerskí úradníci, ktorí s Regnerom spolupracovali. Ak nie, čakalo ich prepustenie.

Po dvojročnom vyšetrovaní je už jasné, ako pumpovanie peňazí z rozpočtu prebiehalo. Korupciu kryli stavby pri rekonštrukcii schátraných kasární. Aby si firmy a ich ľudia na ministerstve zarobili, neopravovalo sa podľa potrieb armády, ale podľa toho, aký zisk z toho plynul korupčníkom. To je aj prípad celkom novej stomiliónovej armádnej kotolne v Jindřichovom Hradci. Mesto si pritom v rovnakej dobe postavilo svoju kotolňu, ktorá by mohla dodávať teplo aj kasárňam. Žalobca Barnabáš Liška považuje výstavbu armádnej kotolne za ukážku toho, ako mafia na ministerstve pracovala: "Víťaz bol dopredu určený, konkurenčné firmy s tým súhlasili a pre zdanie verejnej súťaže ho kryli." Mafia im totiž sľúbila víťazstvo v inej súťaži. Iba v Jindřichovom Hradci si podľa odhadov kriminalistov ľudia z ministerstva obrany rozdelili pätnásťpercentnú "províziu" – teda 15 miliónov českých korún.

Podľa portálu iDNES.cz korupcia na ministerstve rástla najmä preto, že hospodárenie kontrolovali ľudia, ktorí sami podvádzali. To, že sa informácie vojenskej rozviedky, ktorá krádeže sledovala, dostávali k podvodníkom, kým boli ešte horúce, iba poukazuje na to, akú veľkú moc mafia mala. Pátranie rozviedky jej svojím spôsobom vyhovovalo. Podvodníci tak mohli svoje kšefty aj s prispením informácií zo spravodajskej služby vylepšovať. "Ak na niečo sadne príslovie, že ryba smrdí od hlavy, tak je to práve tento škandál," povedal šéf protikorupčnej služby Jiří Novák. "Tí ľudia si začali myslieť, že si môžu dovoliť všetko. Ak niekto nepristúpil na ich hru, tak sa ho rýchlo zbavili," dodal policajt.

Jeden z ekonómov ministerstva to vyjadril konkrétnejšie: "Regner si ma zavolal a začal mlčky maľovať šípky k názvom stavebných firiem. Pýtal som sa ho, o čo ide, a on si naďalej maľoval tie svoje šípky. Potom mi 'ošípkované' zoznamy strčil pod nos a ja som pochopil, že zmenil poradie firiem z verejnej súťaže." Keď ekonóm (pre bezpečnosť svojej rodiny si neprial zverejniť meno) Regnerov návrh odmietol, "nemá" schôdzka sa ihneď skončila. "Do troch mesiacov sa ma zbavil a na moje miesto dosadil povoľného úradníčka, s ktorým neboli žiadne problémy," dodal.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu