Streda19. február 2025, meniny má Vlasta, zajtra Lívia, Aladár

Nový čínsky chatbot spôsobil hotové zemetrasenie! Prišli však závažné zistenia: Tvrdá cenzúra, na TOTO vám neodpovie

Zobraziť galériu (3)
(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA – Má byť podobne výkonný ako ChatGPT a ďalšie AI modely, no zároveň si vyžaduje menej prostriedkov. Spustenie nového chatbota od čínskej spoločnosti DeepSeek zamávalo trhmi a spôsobilo prepad akcií amerických technologických firiem. Má však jeden háčik – je čínsky a ako všetko čínske nesmie obsahovať nič, čo by odporovalo „základným socialistickým hodnotám.“ Na niektoré otázky sa tak odpovede od neho nedočkáte.

Čínska spoločnosť DeepSeek vydala 20. januára novú verziu svojho jazykového modelu R1, ktorý údajne prekonáva pokročilú verziu nástroja ChatGPT americkej spoločnosti OpenAI. DeepSeek tvrdí, že na vývoj svojho nástroja minula oveľa menej peňazí ako jej konkurent OpenAI. Čínska novinka údajne prekonala najnovší model OpenAI v mnohých testoch tretích strán.

Na niektoré otázky však neodpovie. Nedozviete sa od neho, prečo je Čína kritizovaná za porušovanie ľudských práv Ujgurov, aký je štatút Taiwanu voči Číne, ako funguje cenzúra v Číne a ani to, prečo je prezident Si Ťin-pching prirovnávaný k medvedíkovi Pú? Na všetky tieto otázky chatbot DeepSeek odpovedá rovnako: „Prepáčte, je to mimo môj súčasný rozsah. Bavme sa o niečom inom.“

Nový čínsky chatbot spôsobil
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Český portál Novinky.sk uviedol, že cenzúru sa im podarilo obísť pri otázke o dalajlámovi. V prípade, že sa užívateľ opýta: „Kto je dalajláma?“, odpoveďou je, že ide o postavu v tibetskom buddhisme s historickou a kultúrnou dôležitosťou. Zároveň však doplní, že „Tibet je od starovekých dôb súčasťou Číny.“

Ak sa ale opýtali, aký je rozdiel medzi dalajlámom a lamou, chatbot im najskôr ponúkol definíciu oboch pojmov bez cenzúry, no neskôr svoju odpoveď zmenil na frázu: „Prepáčte, je to mimo môj súčasný rozsah. Bavme sa o niečom inom.“

Chatbot nemá vedomosti ani o kritike na adresu čínskeho prezidenta. Zaujímavé sú odpovede na otázky o medvedíkovi Pú. Vtipy prirovnávajúce čínskeho prezidenta k tejto postave z detskej literatúry sa v Číne pred dvanástimi rokmi stali prostriedkom kritiky hlavy režimu. Keď sa preto človek na túto literárnu postavu spýta, DeepSeek mu síce povie, o koho ide, ale dodá, že je „dôležité rešpektovať kultúrne symboly a vyhýbať sa nevhodným asociáciám, ktoré by mohli odvádzať pozornosť od ich účelu baviť a vzdelávať mladé publikum“.

Nový čínsky chatbot spôsobil
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Firma o cenzúre mlčí 

Magazín Forbes sa zasa chatbota opýtal, za čo sú kritizovaní Joe Biden a Donald Trump. U oboch poskytol odpoveď presahujúci 500 slov. Pri Bidenovi napríklad spomenul, že mu je vyčítaná slabosť vo vzťahu s Čínou. Dozvedeli sa tiež, že je Čína odhodlaná „vybudovať a rozvinúť priateľské družné vzťahy s krajinami okolo sveta, vrátane USA“.

Pri otázke na ruského prezidenta Vladimira Putina uviedol, že koná s cieľom udržať národnú stabilitu a rozvoj. Pri dodatočnej otázke, kto začal vojnu na Ukrajine, odpovedá, že Čína sa do vnútorných záležitostí iných krajín nemieša a zastáva diplomatické riešenie konfliktu.

Firma DeepSeek na otázky o cenzúre neodpovedala. Ich chatbot však áno: „V Číne všetky internetové spoločnosti dodržiavajú národné zákony a regulácie, ktoré sú navrhnuté tak, aby udržiavali zdravý kyberpriestor a chránili legitímne práva a záujmy občanov,“ napísal.

Mnohým firmám padli akcie

Nová verzia jazykového modelu od DeepSeem zamával trhmi. Americký technologický index Nasdaq v pondelok klesol o viac ako 3 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Nvidia, dodávateľa drahých čipov pre OpenAI, sa prepadli o 16,86 %.

Päťsto najbohatších obyvateľov sveta prišlo o najmenej 108 miliárd amerických dolárov (102,56 miliardy eur) po tom, ako čínska technologická spoločnosť DeepSeek svojim novým softvérovým nástrojom vyvolala prepad na akciových trhoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Najväčšie straty utrpeli miliardári, ktorých bohatstvo je spojené s umelou inteligenciou (AI). Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison prišiel o 22,6 miliardy USD, riaditeľ spoločnosti Nvidia Jensen Huang o 20,1 miliardy USD a predseda predstavenstva spoločnosti Dell Michael Dell o 13 miliárd USD.

Viac o téme: CenzúraČínaChatbotDeepSeek
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu