DUBLIN - Hlava írska mala začiatkom tohto týždňa prejav počas uctievania si pamiatky holokaustu. Verejnosť jeho slová nielenže nepotešili, ale drvivá väčšina Írov dokonca tento prejav odsúdila. Stalo sa tak po tom, ako prezident začal hovoriť o nedávnom konflikte na Blízkom východe.
Prezident írskej republiky Michael Higgins sa podľa židovskej menšiny dostal počas svojho príhovoru na pamiatku holokaustu ďaleko cez čiaru. The Times of Israel píše, že dokonca aj hlavný rabín považoval jeho slová "hlboko skľučujúce". Higgins si totiž dovolil prirovnať útrapy z druhej svetovej vojny k vojne v Pásme Gazy medzi Izraelom a radikálnou teroristickou skupinou Hamas.
Prekvapivé slová
Toto prirovnanie považovali viacerí analytici za politizáciu vojny. Higgins mal pritom už v minulosti problémy, keď ho izraelský vyslanec v Írsku obvinil z postoja proti štátu Izrael. Napriek tomu mal prezident v nedeľu 26. januára v Dubline hlavný prejav, ktorý bol spájaný s nadchádzajúcim Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.
Ešte pred samotnou slávnosťou 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz vyjadrili niektorí členovia židovskej komunity nesúhlas s pozvaním prezidenta. Napokon sa naplnili ich obavy. Higgins hovoril o konflikte v Pásme Gazy. Počas týchto slov opustilo sieň približne 300 hostí. Iní sa zase na protest otočili chrbtom k pódiu.
"Nedávne uzavretie dohody medzi Izraelom a Hamasom by privítali tisíce ľudí, ktorí prišli o svojich príbuzných pod zrútenými budovami. Írsky národný pamätník holokaustu by mal byť časom spomienkou na tých, ktorí trpeli nevýslovnými hrôzami zo strany nacistov," uviedol počas pondelkového príhovoru hlavný írsky rabín Yoni Wieder.
Zásah ochranky
Ako pokračoval, podľa neho je hlboko skľučujúce, že sa prezident Higgins rozhodol politizovať o Pásme Gazy, pričom vyzdvihol reakciu Izraela na zverstvá zo siedmeho októbra. Niektorých protestujúcich mala ochranka vyviesť násilím von. Na vlastné oči to mal vidieť nemenovaný novinár agentúry AFP.
"Nie je žiadnym prekvapením, že niektorí účastníci sa rozhodli prejaviť svoj nesúhlas. Urobili tak v tichosti, aby a nerušili priebeh podujatia. Skutočnosť, že niektorí boli násilím vyvlečení z miestnosti, je hanba. Nebol na to žiadny dôvod," dodal Wieder.
Radikalisti majú dvere otvorené
Vlajky teroristických skupín Hamas a Hizballáh, ktoré je možné vidieť na pravidelných propalestínskych zhromaždeniach v Dubline vyvolávajú znepokojenie nielen medzi miestnymi Židmi. Írsko navyše spolu so Španielskom a Nórskom v máji minulého roku oficiálne uznalo palestínsky štát pozostávajúci z Pásma Gazy a Západného brehu Jordánu.
Vzťahy medzi Írskom a Izraelom sa od tohto bodu zhoršili. Izrael odvolal svojho veľvyslanca a neskôr zatvoril svoje veľvyslanectvo v Dubline. Írsky minister zahraničných vecí Simon Harris v pondelok Higginsa obhajoval.
"Myslím, že prezident sa vyjadril veľmi jasne v súvislosti s konkrétnymi otázkami týkajúcimi sa holokaustu a absolútneho odsúdenia tejto hrôzy a vraždenia židovského národa. Ale tiež si myslím, že uviedol veľmi dobrý príklad, keď spomenul situáciou na Blízkom východe," povedal Harris.