BEJRÚT - Izrael sa snaží destabilizovať Sýriu prostredníctvom drúzov ale aj ďalších skupín. V rozhovore s agentúrou AFP to vyhlásil líder libanonských drúzov Valíd Džumblát, podľa ktorého ide o nebezpečnú hru. Po páde režimu Bašára Asada sa Izrael snaží zblížiť s drúzskou komunitou na juhu Sýrie, píše AFP.
Izrael chce podľa Džumblátovho tvrdenia uskutočniť svoj dlhodobý plán, ktorým je rozdelenie Blízkeho východu na celky definované náboženskou príslušnosťou a tiež rozšírenie chaosu. Džumblát zároveň pripomenul rozdelenie územia dnešnej Sýrie v čase francúzskeho mandátu v 20. a 30. rokoch na štyri celky: Drúzsky štát, alavitský štát a sunnitské štáty Damasku a Aleppa.
Džumblát je sekulárnym vodcom libanonských drúzov a významnou postavou libanonskej politiky. Jeho otec Kamál Džumblát, tiež politik a vodca jednej zo skupín bojujúcich v libanonskej občianskej vojne, bol zavraždený v roku 1977. Valíd Džumblát z vraždy obvinil sýrske tajné služby vtedajšieho asadovského režimu.
Drúzovia tvoria tri percentá populácie
Drúzovia žijú v Sýrii, kde tvoria približne tri percentá populácie, Libanonu, v Izraeli a na Izraelom anektovaných Golanských výšinách, ktoré podľa medzinárodného práva patria Sýrii.
Izrael v posledných týždňoch urobil voči sýrskym drúzam niekoľko ústretových gest. Tento mesiac izraelské úrady umožnili asi 60 drúzskym duchovným pricestovať zo Sýrie na územie Izraela, kde pri meste Tiberias navštívili hrobku proroka Šuajba. Návšteva však v sýrskej drúzskej komunite vyvolala aj silný odpor. Mnohí predstavitelia sýrskych drúzov tiež odmietli vyjadrenia izraelského ministra obrany Jisraela Kaca, ktorý varoval nové sýrske vedenie s tým, že Izrael nedovolí jeho bezpečnostným silám "ubližovať drúzam". Tento mesiac Izrael oznámil, že sýrskym drúzom nachádzajúcim sa v bojových zónach poslal 10 000 balíkov humanitárnej pomoci.
Po zvrhnutí Asadovho režimu islamistickými skupinami vlani v decembri začala izraelská armáda opakované letecké útoky na sýrsku vojenskú infraštruktúru, pričom útoky označila za preventívne údery za účelom vlastnej bezpečnosti. Izraelská armáda tiež obsadila demilitarizovanú zónu, ktorá na sýrsko-izraelskej hranici vznikla v roku 1974 a bola dlhodobo spravovaná mierovou misiou OSN. Obsadila tiež sýrske územie mimo tejto zóny.