DOUHA - Katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání sa v pondelok v Dauhe stretol s predstaviteľmi palestínskeho militantného hnutia Hamas, s izraelskými zástupcami a s americkými vyslancami na Blízkom východe - nastupujúcim Stevom Witkoffom a odchádzajúcim Brettom McGurkom. Rokovania sa uskutočnili v rámci úsilia o dosiahnutie dohody o dlhodobom prímerí v Pásme Gazy a o prepustení rukojemníkov. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
Biely dom krátko po stretnutí uviedol, že americký prezident Joe Biden so Sáním o rokovaniach v Dauhe hovoril. Podľa vyhlásenia úradu katarského lídra sa obaja predstavitelia zhodli na nutnosti zlepšiť dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Agentúra Reuters s odvolaním na svoj zdroj informovala, že sprostredkovatelia v pondelok poskytli Izraelu a Hamasu konečný návrh dohody o ukončení vojny v Pásme Gazy. Rokovania by podľa Reuters mali v utorok pokračovať.
Odchádzajúci minister zahraničných vecí USA Antony Blinken pre televíziu MSNBC uviedol, že k dosiahnutiu dohody sú obe strany "bližšie ako kedykoľvek doteraz". Katar sa spolu so Spojenými štátmi a Egyptom už viac ako rok snaží spoločnými stretnutiami a rokovaniami ukončiť konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Hlavnou prekážkou v dosiahnutí dohody bola - podľa AFP - doposiaľ neochota Izraela súhlasiť s trvalým prímerím. Katar po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyjadril nádej v úspešné ukončenie rokovaní a v dosiahnutie mierovej dohody medzi Izraelom a Hamasom.
Hamas vyjadril nádej, že rokovania o prímerí v Gaze povedú ku komplexnej dohode
Palestínske militantné hnutie Hamas v utorok uviedlo, že dúfa v "jasnú a komplexnú dohodu" na záver prebiehajúceho kola rokovaní v katarskej Dauhe o prímerí v Pásme Gazy. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Kataru, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní o prímerí, vyhlásil, že prekážky dohody medzi Izraelom a Hamasom sú prekonané. Informuje správa agentúry AFP.
Hamas vo svojom vyhlásení uviedol, že rokoval s predstaviteľmi ďalších palestínskych frakcií a "informoval ich o pokroku v prebiehajúcich rokovaniach v Dauhe". Dodal, že dokončenie dohody "dosiahlo svoje konečné štádium". "V uplynulých mesiacoch sa medzi oboma stranami vyskytli zásadné problémy, ktoré neboli vyriešené. Tieto záležitosti sa vyriešili počas rozhovorov v posledných týždňoch, a preto sme dosiahli bod, v ktorom sa vyriešili hlavné problémy, ktoré bránili uzavretiu dohody," povedal katarský hovorca na tlačovej konferencii.
Agentúra AFP v utorok informovala, že v Katare sa začína "posledné kolo" rokovaní o prímerí v palestínskej enkláve. Zdroje blízke rokovaniam a izraelské médiá uviedli, že v prvej fáze dohody by malo byť prepustených 33 izraelských rukojemníkov. Dva zdroje blízke Hamasu zas oznámili, že Izrael výmenou prepustí približne 1000 palestínskych väzňov. Podľa tvrdení predstaviteľov izraelskej vlády budú v rámci výmeny prepustené "stovky teroristov". Izraelské médiá tiež informovali, že na základe navrhovanej dohody bude môcť Izrael počas realizácie prvej fázy zachovať nárazníkovú zónu v Pásme Gazy.
Navrhovaná dohoda o prímerie sa už stretla s odporom. Izraelský minister financií Bezalel Smotrič v pondelok vyhlásil, že odmieta podporiť dohodu, ktorá v Pásme Gazy zastaví boje a naliehal na to, aby Izrael na palestínskom území "otvoril brány pekelné". Minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben-Gvir pohrozil v utorok odchodom z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, ak bude súhlasiť s dohodou o prímerí. Zároveň vyzval Smotriča, aby sa k nemu pripojil.