BRATISLAVA - Počas zimných mesiacov chodíte s niekoľkými vrstvami oblečenia, ale aj tak vždy drkocete zubami. Máte stále studené ruky a nohy. Oziaba vás od zimy, dokonca aj keď ste vo vnútorných vykúrených priestoroch. Sedí na vás nejaký z týchto opisov? Stav, kedy je niekomu stále zima, sa nazýva zimomravosťou. Treba si však dať pozor, môže ísť prejav vážneho ochorenia.
Zimomravosť vzniká často ako následok ochorení, nedostatku vitamínov či minerálov, ale aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov. Vo všeobecnosti sú na zimomravosť viac náchylnejšie ženy. Farmaceutka Lívia Peštová z lekárne Dr. Max upozornila, že v niektorých prípadoch ide o prejav vážnejšieho ochorenia, ktoré netreba podcenovať. Pozrite, kedy treba spozornieť.
Vazokonstrikcia
Infekcia, zápal a s tým súvisiaca zvýšená telesná teplota spôsobí zimnicu, ktorá je taktiež následkom vazokonstrikcie. Pridružujú sa príznaky ako potenie, slabosť, bolesti hlavy, svalov alebo zrýchlený tep. "Terapiou je pokoj na lôžku vo vyvetranej miestnosti, dodržiavanie pitného režimu (odporúčame piť bylinné čaje, ako lipu, zázvor), ľahká strava, podpora imunity výživovými doplnkami (vitamíny C a D, zinok, betaglukány, probiotiká a iné), pri teplote paracetamol alebo ibuprofén," radí Peštová.
Ateroskleróza
Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom sa ukladajú na stenách ciev tukové pláty, čím sa znižuje ich priechodnosť. "Častým následkom aterosklerózy je ischemická choroba dolných končatín, kedy pozorujeme okrem zimnice, mravčania a brnenia v končatinách aj zníženie citlivosti, suchú pokožku, lámavé nechty, svalové kŕče a bolesť," upozorňuje Peštová s tým, že vyskytnúť sa môže modrasté sfarbenie pokožky ako následok nedostatočného prekrvenia. Farmaceutka v tomto prípade odporúča pridať pohybovú aktivitu, udržiavať si primeranú hmotnosť a nefajčiť. Pomôže aj prírodná liečba (cesnak, vláknina, ryby, ovocie, zelenina) alebo farmakologická liečba navrhnutá lekárom.
Anémia
"Anémia, čiže nedostatok červených krviniek, môže byť spôsobený ich nedostatočnou tvorbou, nadmerným rozpadom, častým krvácaním, nedostatočným príjmom (anorexia) alebo vstrebávaním (zápaly čreva – ulcerózna kolitída, Crohnnova choroba) železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12 z potravy alebo ich nadmernou spotrebou (napríklad v tehotenstve)," uvádza Peštová. Červené krvinky obsahujú hemoglobín, ktorý viaže na seba kyslík a roznáša ho z pľúc bunkám po celom tele. Nevyhnutnou zložkou hemoglobínu je aj železo.
Pri jeho nedostatku sa tak okrem pocitu zimy pridružujú ďalšie príznaky, akými sú únava, slabosť, bledo sfarbená pokožka, závraty alebo búšenie srdca. "Prevenciou anémie je komplexná a dobre vyvážená strava obsahujúca železo, kyselinu listovú a vitamín B12. Medzi zdroje železa patria mäso, vnútornosti, ryby, strukoviny, obilniny, olejnaté semená a orechy, sušené ovocie a iné. Zdroje kyseliny listovej sú strukoviny, zelenina so zelenými listami, ovocie, vnútornosti a iné. V rybách, mlieku, vajciach a syroch nájdeme vitamín B12," vymenúva farmaceutka.
Hypotyreóza
Iné ochorenie, ktoré sa môže prejavovať zimnicou, je hypotyreóza. Vzniká pri zníženej tvorbe hormónov štítnej žľazy z rôznych príčin. Ďalšími príznakmi sú únava, prírastok na váhe, zápcha, depresia, nízky krvný tlak, opuchy tváre, viečok a rúk, poruchy menštruačného cyklu alebo vypadávanie vlasov.
Cukrovka
Diabetes mellitus (cukrovka) je charakterizovaný hyperglykémiou – zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ktorá vzniká ako následok zníženej tvorby alebo nedostatočného účinku inzulínu. Príznaky sú časté močenie, abnormálny hlad a smäd, glukóza a ketolátky v moči, acetónový zápach dychu, slabosť, opakujúce sa infekcie močových ciest, zle sa hojace rany alebo zhoršené videnie. Základom terapie je diéta a liečba nastavená lekárom.
Anorexia aj nadváha
Anorexia a bulímia sú poruchy príjmu potravy, ktoré majú za následok nedostatočný príjem živín, vitamínov a minerálov. Nadváha a obezita na druhej strane súvisí s nadmerným príjmom potravy a ukladaniu nadbytočného tuku do ciev. Pridružuje sa zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, vysoký krvný tlak alebo diabetes. Taktiež môžu byť dôvodom výskytu zimnice.
Zimomravosť ako nežiaduci účinok liekov
Skupina liečiv s názvom betablokátory používané na liečbu vysokého krvného tlaku, ako antiarytmiká alebo pri iných kardiovaskulárnych ťažkostiach, môžu vyvolať nežiaduci účinok, a to zimomravosť alebo Raynaudov fenomén (postihnutie ciev v koncových častiach tela, ich zbelenie až zmodranie).
Ak máte podozrenie, že vami užívaný liek vyvoláva nepríjemnú zimomravosť, upozornite na to svojho lekára. "Pri nedostatočnom príjme tekutín dochádza tiež k zhoršeniu prekrvenia končatín. Jedným z prejavov je zvýšené pociťovanie chladu. Aj preto je dôležité dodržiavať pitný režim," tvrdí farmaceutka.
Na zimomravosť Gingom aj masážou
Je dôležité vedieť, či pocit chladu nie je spôsobený nejakým závažnejším ochorením. Ak nie, pomôže vrstvenie oblečenia, spánok v ponožkách či teplý čaj. Ak je dôvodom nedostatočné prekrvenie, účinné môže byť aj užívanie liekov a doplnkov výživy s obsahom výťažkov z Ginka dvojlaločného. Ginko má priaznivý vplyv na prúdenie krvi a podporuje prekrvenie periférnych tkanív – rúk, nôh, stredného ucha, ale aj mozgu. "V prípade, že užívate napríklad lieky na riedenie krvi, mali by ste sa pred začatím užívania poradiť s odborníkmi," upozorňuje Peštová.
Ak dlho sedíte, spomalí sa vám prietok krvi v nohách. Preto ak máte sedavú prácu, robte si prestávky, kedy sa prejdete a „rozprúdite krv". Pomôcť môže aj pravidelná masáž nôh. Pôsobenie na reflexné body, ako aj zlepšenie prekrvenia, majú priaznivý efekt. "Vhodné je použitie bylinných gélov s obsahom výťažkov z borovice, nechtíka, pagaštanu konského, pomaranča či čili papričiek. Podobný účinok majú aj vodné liečebné metódy ako napríklad perličkový kúpeľ," dodáva na záver farmaceutka.