MOUNTAIN VIEW – Americká spoločnosť Google je po celom svete známa ako vyhľadávač webových stránok. Informácie pribúdajú každý deň, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj ich obrovská dostupnosť na internete. Aj procesy a úlohy sú pre bežné počítače čoraz zložitejšie. Google však urobil v tomto smere významný krok, keď svetu predstavil svoj najmodernejší čip.
Ľudstvo je opäť bližšie k zostrojeniu kvantového počítača. Postarala sa o to svetoznáma americká spoločnosť Google, ktorá predstavila svoj nový najvýkonnejší čip. S rozmermi 4 cm je ale schopný pracovať neuveriteľnou rýchlosťou. Britský Daily Mail uvádza, že novému čipu od Google trvá zhruba päť minút kým dokončí procesy a úlohy, ktoré by bežným počítačom trvali desiatky miliónov rokov.
Vo výsledku to predstavuje konkrétne číslo kvadrilión, teda milión triliónov (10 na 24), čiže časové obdobie dlhšie ako je existencia samotného vesmíru. V USA sa toto číslo používa pod pojmom septilión.
Prelomová funkcia
Najnovší čip od Google preukázal schopnosť exponenciálne znižovať chyby pri výpočtoch, čo vedci nedokázali vyriešiť od 90. rokov minulého storočia. Predstavenie nového čipu však nie je konečným cieľom. Ten sa dosiahne až pri vytvorení kvantového počítača pre "komerčné" účely, teda prístroja pre širokú verejnosť od laboratórií až po bežné domácnosti.
Vedecká obec je názoru, že kvantové počítače pre komerčné použitie budú mať široký rozmer použiteľnosti. Spomína sa umelá inteligencia AI, výroba nových liekov, jadrová fyzika či nový dizajn batérii.
Hartmut Neven, kvantový vedec a zakladateľ laboratória Quantum AI spoločnosti Google v Santa Barbare v Kalifornii, nazval tento čip "Willow" a dodal, že "vydláždi cestu k vytvoreniu kvantového počítača". S plnou hrdosťou vyhlásil, že "Willow zvládne štandardný benchmarkový výpočet za menej ako päť minút, zatiaľ čo najrýchlejšiemu počítaču by to trvalo desiatky miliónov rokov".
Rapídne rýchlejší
Spoločnosť Google uvádza, že Willow je schopný pracovať pri 105 qubitoch (základná jednotka pri kvantových výpočtoch – kvantový bit). Je to viac ako čip od Google Sycamore, ktorý spoločnosť predstavila v roku 2019. Ten začal pracovať na 53 a skončil pri 70 qubitoch. Kvantová technológia využíva rozsiahle efekty kvantovej fyziky, ktoré vznikajú pri obrovskej rýchlosti spracovávania informácií.
Klasické počítače fungujú binárne, teda vykonávajú procesy v binárnej sústave jednotiek (1 a 0), no kvantový počítač pracuje s už spomenutými qubits, ktoré súčasne vyjadrujú 1 aj 0. Preto sú schopné pracovať oveľa vyššou rýchlosťou.
Príliš pomalý na veľké veci
Kvantový vedec Neven pripomenul, že qubity sú náchylné na chyby, pretože ich môže rozhodiť aj niečo tak malé, ako subatomárna častica vo vesmíre (menšia ako atóm). "Na čipoch je pribalených viac qubitov. Teda keď sčítame všetky potenciálne chyby, čip nebude v konečnom výsledku o nič lepší, ako tie, ktoré sa vkladajú do komerčných počítačov. Čím viac qubitov použijete, tým viac chýb sa vyskytne," zhrnul.
Vedci s tým bojovali dlhých 30 rokov, ale tento problém už údajne podarilo vyriešiť. Google vo vedeckom časopise Nature uvádza, že našiel spôsob ako spojiť qubity s čipom Willow tak, aby sa predišlo chybovosti s stále pribúdajúcim počtom qubitov.
"Čím viac qubitov vo Willow použijeme, o to viac znížime chyby a systém bude čoraz bližšie k plneniu kvantových funkcií," dodal Neven.
Profesor Winfried Hensinger, riaditeľ Sussexského centra pre kvantové technológie, to nazval "veľmi dôležitým míľnikom" v procese vývoja kvantových počítačov. Dodal však, že "funkcie čipu Willow sú stále príliš pomalé na to, aby robili užitočné kvantové výpočty".
"Kvantové počítače, ktoré sa budú vyrábať na riešenie rôznych problémov v odvetví priemyslu, budú vyžadovať milióny qubitov," vysvetlil Hensinger na záver.