BUKUREŠŤ - Rumunské úrady po zrušených prezidentských voľbách podnikajú záťahy proti krajne pravicovým extrémistom a propagandistom a zhromažďujú možné dôkazy o nezákonnostiach v súvislosti s hlasovaním. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na rumunskú prokuratúru.
Rumunský ústavný súd v piatok zrušil prezidentské voľby, ktorých prvé kolo vyhral krajne pravicový kandidát Calin Georgescu. Druhé kolo sa malo konať v nedeľu. Tribunál k rozhodnutiu dospel po tom, ako prezident Klaus Iohannis odtajnil dokumenty spravodajských služieb, podľa ktorých Rusko zasahovalo do kampane a propagovalo Georgeska.
archívne video
Prokuratúra v Bukurešti dnes oznámila, že vyšetruje, kto sa mohol podieľať na "nezákonnom financovaní" volebnej kampane "jedného z kandidátov" na prezidenta. Georgeskovo meno priamo nespomenula. Tri domové prehliadky kvôli podozreniu z takéhoto financovania sa podľa prokuratúry uskutočnili v meste Brašov v centrálnej časti krajiny.
Okrem toho sa razie odohrali na mnohých ďalších miestach krajiny u ľudí, ktorí verejne vyjadrili sympatie k rumunským fašistom z 30. a 40. rokov 20. storočia. Vyšetrovatelia sa pritom zameriavajú predovšetkým na spomienkovú akciu v Bukurešti z konca novembra, kde viac ako stovka účastníkov okrem iného zdvihla ruky k fašistickému pozdravu. Prítomná bola aj prokremeľská europoslankyňa Diana Šošoacaová, líderka krajne pravicovej strany SOS Rumunsko, ktorej Ústavný súd zakázal kandidatúru v prezidentských voľbách.
Druhé kolo malo prebehnúť v nedeľu
Georgescu v prvom kole vyhral, hoci bol outsider a deklaroval nulové výdavky na kampaň. V nedeľu sa mal stretnúť s šéfkou stredopravého opozičného zoskupenia Zachráňte Rumunsko Elenou Lasconiovou, ktorá sa do druhého kola dostala len s veľmi tesným náskokom 3000 hlasov pred tretím v poradí, sociálnodemokratickým premiérom Marcelom Cioalakom. Lasconiová rozhodnutia súdu kritizovala a uviedla, že ide o "pošliapanie" princípov demokracie. Podobne sa vyjadril aj Georgescu.
Z prezidentom Iohannisom odtajnených spravodajských informácií vyplývalo, že Rusko viedlo rozsiahlu kampaň zahŕňajúcu tisíce účtov na sociálnych sieťach, ako sú TikTok alebo Telegram, k propagácii Georgeska. Moskva akékoľvek zasahovanie do rumunskej volebnej kampane poprela. Rovnako TikTok odmietol, že by Georgeskovi poskytoval zvláštne zaobchádzanie.