VILNIUS – Za posledné roky sú vzťahy medzi Litvou a Čínou na bode mrazu. Ešte viac to umocnili posledné kroky Vilniusu. Peking s takýmto postupom vôbec nerátal. Reakcia nenechala na seba dlho čakať.
Ministerstvo zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky obvinilo Litvu, že traja členovia diplomatického personálu v hodnosti charge d'affaires sú v pobaltskej krajine považovaní po novom za persony non grata (nežiaduce osoby). Peking sa odvoláva, že Vilnius tak spravil "bez udania akéhokoľvek dôvodu". Informujú o tom poľské Wiadomosći.
V stanovenej lehote (do konca týždňa) tak musia čínski zástupcovia opustiť krajinu. Litovský rezort diplomacie na svoju obranu v piatok 29. novembra uviedol, že rozhodnutie bolo prijaté "na základe informácií poskytnutých zodpovednými orgánmi". Peking n druhej strane oponuje, že tu dochádza k provokácií a dôrazne odsudzuje tento brutálny čin.
Ochladenie vzťahov
Vzťahy medzi Litvou a Čínou sa začali lámať v roku 2021, keď vo Vilniuse otvoril Taiwan svoje stále zastúpenie hospodárskej a ekonomickej spolupráce. Reakcia Pekingu sa dala očakávať. Prerušil s Litvou diplomatické styky, odvolal svojho veľvyslanca z Vilniusu a spustil ekonomickú blokádu.
"Všetci sme si vedomí toho, že litovská strana sa dopustila vážneho porušenia zásady Číny v otázke Taiwanu, pričom porušila politické záväzky prijaté nadobudnutím diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami."
Číne ale očividne takýto postup nestačí. Komunisti v Pekingu dodali, že si "vyhradzujú právo podniknúť protiopatrenia" voči litovskej strane, pokiaľ neprestane "podkopávať suverenitu a územnú celistvosť Číny". Peking totiž naďalej považuje Taiwan za súčasť Čínskej ľudovej republiky.