KYJEV, MOSKVA - Rada NATO-Ukrajina sa zišla po tom, ako Rusko použilo raketu Oreshnik. Situáciu na Ukrajine sledujeme online.
Naživo z Ukrajiny
aktuálne video
7:50 Najmenej dvaja ľudia utrpeli zranenia pri ruskom nočnom vzdušnom útoku v Kyjeve. Na telegrame to dnes oznámil starosta ukrajinskej metropoly Vitalij Kličko. Informácie o celkovom rozsahu posledného úderu Rusov na Ukrajinu zatiaľ nie sú k dispozícii. Ruské ministerstvo obrany medzitým oznámilo nočné zostrelenie 22 ukrajinských dronov.
6:21 Rada NATO-Ukrajina sa zišla na stretnutí 26. novembra v reakcii na ruské použitie novej balistickej rakety stredného doletu (IRBM), "Oreshnik", uviedla aliancia NATO. Informoval o tom portál The Kyiv Independent.
6:00 Ruský raketový útok z 26. novembra zasiahol obytnú budovu a materskú školu v Sumy, pričom si vyžiadal najmenej dvoch mŕtvych, informovala vojenská správa oblasti Sumy. Informoval o tom portál The Kyiv Independent.
Ukrajina podľa Varšavy povolila exhumáciu poľských obetí masakrov vo Volyni
Ukrajina povolila exhumáciu pozostatkov Poliakov zabitých ukrajinskými nacionalistami za druhej svetovej vojny vo Volyni - regióne, ktorý dnes leží na západe Ukrajiny. Po stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihou to dnes na sociálnej sieti X uviedol poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.
"Ukrajina potvrdzuje, že na jej území neexistujú žiadne prekážky pre vykonávanie pátracích a exhumačných prác, a vyhlasuje, že je pripravená kladne posúdiť žiadosti v týchto záležitostiach," citoval šéf poľskej diplomacie zo spoločného vyhlásenia oboch ministrov.
Poľský premiér Donald Tusk v tejto súvislosti oznámil, že ministri teraz dohodnú konkrétny postup. "To je kľúč k úplnému zmiereniu našich národov, ktoré je v tomto dramatickom okamihu našich spoločných dejín tak nevyhnutné," napísal na X.
Poľsko je od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 jedným z najvernejších spojencov napadnutej krajiny. Vzťahy medzi oboma susedmi boli po celé generácie napäté kvôli vojnovým masakrom. Volyň bola pred druhou svetovou vojnou súčasťou Poľska, potom ju zabral Sovietsky zväz, za vojny okupovalo nacistické Nemecko a teraz leží na západe Ukrajiny.
Poľsko tvrdí, že na Volyni ukrajinskí nacionalisti zabili viac ako 100.000 Poliakov. Pri odvetných akciách poľského odboja prišli o život aj tisícky Ukrajincov. Poľský parlament uznal masakry spáchané Ukrajinskou povstaleckou armádou za "etnické čistky nesúce črty genocídy". Ukrajina toto tvrdenie neprijala a často o volyňských masakroch referuje ako o súčasti konfliktu medzi Poľskom a Ukrajinou, ktorý zasiahol oba národy.