BEJRÚT - Libanon a proiránske hnutie Hizballáh s niekoľkými pripomienkami súhlasili s americkým návrhom na prímerie s Izraelom. Pre agentúru Reuters to v pondelok povedal vysokopostavený libanonský predstaviteľ, ktorý túto iniciatívu označil za zatiaľ najvážnejšiu snahu o ukončenie bojov.
Poradca predsedu libanonského parlamentu Nabíha Berrího uviedol, že Libanon doručil veľvyslancovi USA v krajine svoju písomnú odpoveď na návrh. Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein pritom cestuje do Bejrútu, aby pokračoval v rozhovoroch o prímerí. Izrael sa k návrhu zatiaľ nevyjadril.
archívne video
Hnutie Hizballáh podporilo svojho dlhoročného spojenca Berrího, aby rokoval o prímerí. "Libanon predložil svoje pripomienky k návrhu v priaznivej atmosfére," povedal Berrího poradca Alí Hasan Chalíl. "Všetky pripomienky, ktoré sme predložili, potvrdzujú presné dodržiavanie rezolúcie (OSN) 1701 so všetkými jej ustanoveniami," vysvetlil. Mal na mysli rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1701, ktorá v roku 2006 ukončila predchádzajúcu vojnu medzi Hizballáhom a Izraelom.
Podľa jej podmienok nesmie byť Hizballáh ozbrojene prítomný v oblasti medzi libanonsko-izraelskou hranicou a riekou Lítání, ktorá tečie približne 30 kilometrov severne od hranice.
Chalíl spresnil, že úspech americkej iniciatívy teraz závisí od Izraela. Izrael dlhodobo tvrdí, že spomínaná rezolúcia nebola nikdy riadne vykonaná, pričom poukazuje na prítomnosť bojovníkov a zbraní Hizballáhu pozdĺž hranice. Libanon viní Izrael z porušovania vrátane preletov vojenských lietadiel v jeho vzdušnom priestore.
Americký vyslanec v Bejrúte rokuje o prímerí medzi Hizballáhom a Izraelom
Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein v utorok pricestoval do libanonskej metropoly Bejrút, kde bude rokovať o prímerí medzi militantným hnutím Hizballáh a Izraelom. Informuje správa z agentúry AFP.
Nemenovaný libanonský predstaviteľ v pondelok uviedol, že vláda v Bejrúte vníma návrh prímeria predložený USA minulý týždeň pozitívne. Podľa iného činiteľa však Libanon čaká na príchod Hochsteina, aby s ním "prediskutoval určité nevyriešené otázky".
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller novinárom povedal, že Washington svoje návrhy predložil izraelskej a libanonskej vláde a obe na ne "zareagovali". Libanon aj Hizballáh s návrhom prímeria už súhlasili a k jeho obsahu vzniesli niekoľko pripomienok, povedal v pondelok agentúre Reuters poradca hovorcu libanonského parlamentu Nabíha Barrího.
Izrael na návrh nereagoval
Izrael na návrh dosiaľ nereagoval. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu iba v pondelok vyhlásil, že aj v prípade dohody bude Izrael "vykonávať operácie proti Hizballáhu", aby zabránil tomuto hnutiu v obnove. Päťstranový návrh obsahuje 13 bodov. Podľa libanonského predstaviteľa v prípade dosiahnutia dohody USA a Francúzsko vydajú spoločné vyhlásenie, po ktorom bude nasledovať 60-dňové prímerie. Počas tohto prímeria Libanon presunie svoje vojenské jednotky do južných oblastí pri hraniciach s Izraelom.
USA podľa Millera presadzujú "plnú implementáciu" rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701, ktorá v roku 2006 ukončila vojnu medzi Hizballáhom a Izraelom. Na jej základe by sa izraelské jednotky museli stiahnuť z Libanonu.
Izrael 23. septembra začal s intenzívnymi náletmi na Libanon, kam krátko na to vyslal aj pozemné jednotky. K týmto krokom pristúpil po takmer rok trvajúcom cezhraničnom ostreľovaní zo strany Hizballáhu. Ten s ním začal na znak podpory so spriazneným palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy, kde po teroristickom útoku jeho kománd na južný Izrael zo 7. októbra 2023 vypukla vojna.