GAZA - Palestínske militantné hnutie Hamas v stredu obvinilo Spojené štáty z "priamej zodpovednosti za genocídnu vojnu" Izraela v Pásme Gazy. USA vetovali návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o okamžitom prímerí v palestínskej enkláve.
"Spojené štáty opäť dokazujú, že sú priamym partnerom v agresii proti našim ľuďom, že sú zločincami, zabíjajú deti a ženy a ničia civilný život v Pásme Gazy, a že sú priamo zodpovedné za genocídnu vojnu a etnické čistky, rovnako ako Izrael," uviedol Hamas vo vyhlásení.USA v stredu vetovali rezolúciu BR OSN, pretože jej súčasťou nebolo okamžité prepustením rukojemníkov unesených hnutím Hamas pri teroristickom útoku na Izrael z októbra 2023. Vzhľadom na veto USA nebol návrh prijatý.
archívne video
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch uviedla, že "USA opäť využili právo veta, aby zabezpečili beztrestnosť Izraela, ktorého sily pokračujú v páchaní zločinov voči Palestínčanom v Pásme Gazy".Veto Spojených štátov a nečinnosť BR OSN kritizoval aj jej nestály člen Alžírsko ako zástupca arabských krajín."Dnešný odkaz izraelskej okupačnej moci je jasný: Môžete pokračovať vo svojej genocíde. Úplne beztrestne môžete pokračovať vo svojom kolektívnom trestaní palestínskeho ľudu. V tejto sále máte imunitu," povedal alžírsky veľvyslanec Amar Bendžama. Neúspešnosť hlasovania označil za premárnenú príležitosť, ktorá bude mať zničujúce následky pre medzinárodný poriadok.
Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon uviedol, že táto "rezolúcia nie je cestou k mieru, ale mapou k väčšiemu teroru, utrpeniu a krviprelievaniu". Zároveň poďakoval Spojeným štátom, že využili právo veta.Viac ako rok trvajúca vojna si v Pásme Gazy doteraz vyžiadala 43,985 mŕtvych podľa údajov ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy ovládaného Hamasom, ktoré nerozlišuje medzi zabitými militantami a civilným obeťami. Takmer všetkých 2,4 milióna obyvateľov palestínskej enklávy bolo vysídlených a čelia humanitárnej katastrofe pre nedostatok potravín a liekov.
Bez ukončenia vojny v Gaze nemôže dôjsť k výmene zajatcov
Vysokopostavený predstaviteľ palestínskeho militantného hnutia Hamas Chalíl al-Hajjá povedal, že pokým neskončí vojna v Pásme Gazy, nedôjde k žiadnej výmene rukojemníkov. "Bez ukončenia vojny nemôže dôjsť k výmene zajatcov," povedal al-Hajjá v rozhovore zverejnenom v stredu. "Prečo by mal odboj a najmä Hamas vrátiť zajatcov, ak sa agresia neukončí?" uviedol.
Al-Hajjá viedol vyjednávací tím Hamasu počas rozhovorov s katarskými a egyptskými sprostredkovateľmi. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvinil z nedostatočného pokroku. Izraelský premiér viní zo zablokovania rozhovor palestínske hnutie."Uskutočňujú sa kontakty s niektorými krajinami a sprostredkovateľmi s cieľom oživiť tieto rokovania. Sme pripravení pokračovať v tomto úsilí, ale dôležitejšie je vidieť na strane okupácie (Izraela) skutočnú snahu o ukončenie agresie," povedal. Netanjahu podľa neho podkopáva rokovania o prímerí.
Izraelský premiér v utorok povedal, že Hamas po skončení vojny v Pásme Gazy nebude vládnuť v tejto enkláve. Dodal, že Izrael zničil vojenské kapacity palestínskej skupiny. Zároveň prisľúbil finančnú odmenu päť miliónov dolárov (4,7 milióna eur) za každého prepusteného rukojemníka zadržiavaného Hamasom.Hamas požaduje dohodu o prímerí, na základe ktorej sa ukončí vojna v Pásme Gazy a budú prepustení všetci rukojemníci zadržiavaní oboma stranami konfliktu. Netanjahu tvrdí, že vojna sa skončí vtedy, keď bude Hamas zlikvidovaný.Hamas pri teroristickom útoku na Izrael 7. októbra 2023 zabil asi 1200 ľudí a uniesol 251 ako rukojemníkov do Pásma Gazy. Časť z nich sa podarilo vyslobodiť počas dohodnutého prímeria, pripadne počas bojových operácií izraelskej armády. Odhaduje sa, že stovka z nich sa ešte stále nachádza v palestínskej enkláve. Podľa izraelskej armády približne 34 rukojemníkov už nežije.