BERLÍN - Kto v septembri 2022 vyhodil do vzduchu plynovody Nord Stream v Baltskom mori? Oficiálne vyšetrovanie poukazuje na malý tím bývalých ukrajinských vojakov operujúcich z 15-metrovej jachty Andromeda. 58-ročný expert Sven Thomas, vedúci vodnej záchrannej služby v Halle a vedúci posádky profesionálnych potápačov a podvodných archeológov tvrdí, že jeho nové zistenia však túto verziu vážne spochybňujú.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sa stali terčom útokov nadránom a potom aj večer 26. septembra 2022. Výbuchy neďaleko dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori poškodili potrubia oboch plynovodov na štyroch miestach. Ani dva roky po sérii výbuchov na plynovodoch Nord Stream sa k útokom nikto neprihlásil.
archívne video
Ruský zemný plyn predtým prúdil do Nemecka cez Nord Stream 1. Nord Stream 2 ešte nebol v prevádzke z dôvodu ruskej vojny proti Ukrajine a následných politických sporov. Prípad začali vyšetrovať orgány viacerých krajín. Dánsko a Švédsko medzičasom konanie ukončili. Moskva bez poskytnutia dôkazov opakovane tvrdí, že ich vykonali Spojené štáty a Británia. Obe krajiny to rázne popierajú.
V auguste nemecké úrady vydali zatykač na ukrajinského občana. Podozrivý Ukrajinec, ktorý je v správach nemeckých vyšetrovateľov identifikovaný ako Volodymyr Z., naposledy býval v Poľsku a v súčasnosti sa skrýva na neznámom mieste. Americký denník The Wall Street Journal následne informoval, že ukrajinskí predstavitelia boli do incidentu zapojení. "Ukrajina nemá nič spoločné s výbuchmi na plynovodoch Nord Stream," povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak a dodal, že Ukrajina výbuchmi nezískala žiadnu strategickú alebo taktickú výhodu.
Podľa posledných výsledkov vyšetrovania má mať sabotáž na svedomí šesťčlenná posádka Ukrajincov. Koncom septembra nemecký časopis der Spiegel uviedol, že členmi skupiny boli prevažne ukrajinskí civilisti, velil im ale bývalý člen ukrajinských tajných služieb Roman Červinskyj. Operácia vyšla údajne na 300-tisíc dolárov a financovaná bola zo súkromných zdrojov. Podľa informácií nemeckého časopisu bola pred vykonaním akcie predložená na schválenie vtedajšiemu veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl Valeriji Zalužnému, ktorý jej dal zelenú. Prezidenta Volodymyra Zelenského údajne sabotážna skupina zámerne neinformovala. Zalužnyj neskôr poprel, že by mal s útokom na plynovody čokoľvek spoločné. Zelenskyj tento rok vo februári Zalužného odvolal z čela ukrajinskej armády, teraz je veľvyslancom v Londýne.
Nemecký expert výsledky vyšetrovania spochybňuje
Dr. Sven Thomas so svojim tímom dôkladne analyzovali podmienky a technické požiadavky sabotážnej akcie. Ako uviedol v rozhovore pre nemecký denník Bild, na základe analýzy dospeli k záveru, že samotná jachta Andromeda nemohla byť dostatočnou základňou pre celú operáciu.
"Starostlivo sme vyhodnotili škody spôsobené výbuchmi, vybavenie potrebné na ponory, trasu 'Andromedy', počasie a podmienky na mori v čase zločinu," vyhlásil Thomas s tým, že sa to podľa ich výsledkov nemohlo stať tak, ako to vykresľujú mnohé médiá a štátni vyšetrovatelia. "Muselo byť zapojené minimálne jeden další tím s úplne odlišným vybavením a postupom. Existujú vážne pochybnosti o teórii, že 15-metrová Andromeda mohla slúžiť ako základňa pre celú sabotážnu akciu," dodal.
Experti poukázali na niekoľko kľúčových nezrovnalostí
Prvým rozporom je, že Andromeda je príliš malá a nestabilná pre operáciu v takej hĺbke a pri silnom vlnobití. "Pri ponoroch v hĺbke 34 metrov je pontón pripevnený štyrmi kotviacimi reťazami, aby sa udržala presná poloha. To si vyžaduje niekoľko stoviek metrov kotviacej reťaze a šnúr," hovorí Thomas a podotýka, že „Andromeda“ mala na palube iba 25-kilovú kotvu s takmer 100 metrami reťaze a šnúr. "A to pri hĺbke potápania 90 metrov v rozbúrenom mori," dodal. "25-kilová kotva by mala udržať 17-tonovú loď stabilnú? Nemožné!," vyhlásil.
Druhou nezrovnalosťou je, že na palube bolo nedostatočné vybavenie pre opakované hlboké ponory. "Štyri výbuchy si vyžadujú najmenej 8 ponorov na preskúmanie a rozmiestnenie výbušnín,“ vypočítal Thomas. Podľa neho bolo potrebných 26 potápačských fliaš dve 200-litrové héliové fľaše (500 kilogramov), kompresor, výbušniny, podvodné skútre na manévrovanie s výbušninami na morskom dne. "To predstavuje najmenej štyri tony batožiny pre Andromedu (bez žeriavu)," uviedol 58-ročný expert, čo tiež označil pre plachetnicu za nemožné.
Ďalším rozporom vo vyšetrovení podľa Thomasa je, že nálože boli príliš veľké na manipuláciu z malej jachty. "Seizmické záznamy výbuchov Nord Stream ukazujú, že tri z výbušných zariadení mali výbušnú silu najmenej 400 kilogramov TNT. Takéto bombové sady nemôžete dostať do vody bez žeriavu a protizávažia, inak sa loď prevráti," vysvetľuje.
Okrem toho potápačské obleky a fľaše na 90 metrov vážia okolo 110 kilogramov, hovorí Thomas. Potápač teda nemá takmer žiadny priestor na pohyb a musí neustále regulovať svoje potápačské vybavenie. Na manévrovanie s obrovskými výbušnými zariadeniami nezostáva takmer žiadny priestor ani čas.
Zároveň počasie a vlny umožňovali len 6 dní vhodných na akciu, čo je málo na pokrytie všetkých miest výbuchov. "Navyše, miesta výbuchov (severovýchodne a juhovýchodne od Bornholmu) sú od seba vzdialené až 76 kilometrov. Ako to mohla posádka dosiahnuť je záhadou," povedal Thomas. Posledným dôležitým rozporom je skutočnosť, že charakter poškodenia potrubí naznačuje použitie rôznych typov výbušnín.
"S Andromedou samotnou nebolo možné túto akciu uskutočniť. Museli byť zapojené minimálne dva tímy s úplne odlišným vybavením a postupom," uzatvára nemecký expert. Tieto zistenia vrhajú nové svetlo na vyšetrovanie sabotáže Nord Stream a naznačujú, že oficiálna verzia udalostí môže byť neúplná alebo zavádzajúca. Zostáva otázkou, prečo vyšetrovatelia sledujú len stopu jachty Andromeda a ignorujú možnosť zapojenia ďalších aktérov.