Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Zatknutie Karadžiča obyvateľov rozdelilo

Sarajevo - Zatknutie Radovana Karadžiča rozdelilo bosnianskych moslimov a Srbov.

Kým moslimovia správu o zadržaní bývalého bosniansko-srbského politického lídra v pondelok v noci oslávili v uliciach Sarajeva, Srbi vo vojnovom Karadžičovom sídle Pale vyjadrovali hnev a nespokojnosť.

"Nie je to spravodlivé. Len Srbov súdia za vojnové zločiny na súdoch v Haagu," povedal obyvateľ Pale, 45-ročný Slavko Vasič. Bosnianski Srbi vo všeobecnosti považujú Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu za zaujatý voči nim, keďže pred súdom bolo za vojnové zločiny len niekoľko moslimov.

Zmiešané pocity vyjadrila aj 30-ročná Srbka Branka. "Keď som videla oslavy v Sarajeve, veľmi, veľmi ma to nahnevalo. My (Srbi) môžeme urobiť to isté, ak zatknú moslimského politika alebo generála," povedala. Združenie civilných obetí 43 mesiacov trvajúceho obliehania Sarajeva zatknutie Karadžiča označilo za "satisfakciu."

"Stratil som všetku nádej, že k tomu raz dôjde. Koleso spravodlivosti sa však pomaly roztáča," povedal predseda združenia Sejo Hodžič, ktorý je telesne postihnutý po postrelení snajperom počas obliehania. "Som prekvapený, že sa nechal chytiť živý, lebo zrejme si je vedomý, že vo väzení bude celý zvyšok života," dodal.

Karadžič bol na úteku od júla 1995, keď ho ICTY obžaloval spolu s jeho vojenským veliteľom Ratkom Mladičom, ktorého stále hľadajú. K najťažším zločinom, z ktorých je obvinený, patrí obliehanie Sarajeva, počas ktorého zahynulo okolo 12 tisíc civilistov, a srebrenická masakra v júli 1995, ktorá si vyžiadala viac ako 8 tisíc obetí.

Zamestnanci sarajevskej pôrodníckej kliniky si spomenuli na prvý deň obliehania, keď Karadžičove jednotky delostrelecky zničili nemocnicu.

"To ráno si všetci pamätáme ako strašný deň, boli sme v panike a prenášali sme matky a novorodencov do suterénu," povedala hlavná sestra Kadra Krničová.

"Bola to katastrofa. Bude sa zodpovedať." V bosniansko-srbskom administratívnom centre Banja Luka vyjadril Milorad Dodik, premiér Republiky srbskej (RS), ktorá je spolu s chorvátsko-moslimskou federáciou súčasťou povojnovej Bosny, úľavu po zatknutí Karadžiča. "Zadržanie Karadžiča znamená koniec roky trvajúceho tlaku na vedenie RS," povedal pre AFP.

Predsedu Srbskej demokratickej strany (SDS) Mladen Bosič, ktorú založil Karadžič, jeho zatknutie zaskočilo. "Správa o zatknutí Radovana Karadžiča nás šokovala. Je to samozrejme vplyv a prvý viditeľný výsledok novej vlády v Srbsku," povedal novinárom.

"Haagsky tribunál nie je miesto, kde platí spravodlivosť. Jeho doterajšia činnosť ukázala, že je to politický súd, preto si nemyslíme, že Radovan Karadžič bude mať spravodlivý súd," uviedol.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu