Sobota21. december 2024, meniny má Bohdan, Noel, zajtra Adela

Európska únia potrebuje zmenu, Maďarsko chce byť katalyzátorom, uviedol Orbán: Leyenová a Magyar reagujú

Ursula von der Leyenová a maďarský premiér Viktor Orbán Zobraziť galériu (3)
Ursula von der Leyenová a maďarský premiér Viktor Orbán (Zdroj: TASR/AP/Jean-Francois Badias)

ŠTRAŠBURG - Európska únia potrebuje zmenu, vyhlásil v stredu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Ako dodal, aktuálne polročné predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ by chcelo byť v procese zmien katalyzátorom. S odvolaním sa na server infostart.hu o tom informuje spravodajca v Budapešti.

Maďarský premiér pripomenul, že v roku 2011, počas prvého predsedníctva Maďarska v EÚ, boli krízy vyvolané finančnou situáciou, protestným hnutím Arabská jar a došlo vtedy aj k tragédii v japonskej Fukušime. "Počas nášho predsedníctva sme rozbehli rómsku stratégiu. Únia uzavrela úspešný proces prístupových rokovaní s Chorvátskom, no situácia je dnes komplikovanejšia: na Ukrajine zúri vojna, na Blízkom východe a v Afrike je konflikt a každý konflikt môže eskalovať, pričom bezpečnostná kríza môže spôsobiť aj rozpad schengenského systému," povedal Orbán.

archívne video

Summit Vyšehradskej skupiny V4 v Prahe (Zdroj: Facebook/Robert Fico )

"Únia sa musí zmeniť! Maďarské predsedníctvo je hlasom zmeny, chce byť jej katalyzátorom. Nemôžeme síce rozhodovať, ale chceme predkladať návrhy," podčiarkol. K situácii v EÚ maďarský ministerský predseda konštatoval, že jej konkurencieschopnosť klesá, ceny sú vyššie ako u konkurentov a prechod z ruskej energetiky výrazne zníži aj HDP, preto bolo potrebné na prechod zaviesť dotácie.

Hlavná prekážka

Polovica európskych firiem podľa Orbánových slov vidí ako hlavnú prekážku náklady na energie, kvôli ktorým výroba klesla o 10-15 percent. "Odporúčame, aby sme sa nenechali ukolísať ilúziou, že zelený prechod ponúka riešenie tohto problému," poznamenal s tým, že dekarbonizácia v súčasnosti vedie k nezamestnanosti, čo je viditeľné v automobilovom priemysle.

K otázke migrácie premiér upozornil, že tá nekompenzuje prirodzený úbytok obyvateľstva. "Členské štáty požadujú od inštitúcií rýchle a rozhodné kroky. Očakávame ukončenie nadmernej regulácie, zelenú priemyselnú politiku, posilnenie vnútorného trhu, rozšírenie obchodnej politiky a zníženie administratívnej záťaže," zhrnul Orbán, ktorý urgoval prijatie nového paktu konkurencieschopnosti a navrhol, aby ten bol témou summitu EÚ 8. novembra v Budapešti.

Leyenová nechápe

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu vystúpila kriticky na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý krátko predtým predstavil priority maďarského predsedníctva v Rade EÚ. Informuje o tom spravodajca.

Pripomenula, že ešte stále sú v EÚ lídri, ktorí za vojnový stav na Ukrajine neobviňujú agresora, teda Rusko, ale Ukrajincov. Pomohla si paralelou, keď položila otázku, či by títo lídri obvinili z diania v roku 1956 Maďarov, v roku 1968 občanov Československa či v roku 1990 Litovčanov za to, čo sa dialo na podnet Moskvy. Uviedla, že Ukrajinci bojujú za slobodou a je len jedna cesta na dosiahnutie mieru, a to je ďalej pomáhať Ukrajincom, ekonomicky, finančne aj vojensky. Upozornila, že minulý týždeň eurokomisia oznámila poskytnutie 35 miliárd eur ako makrofinančnú pôžičku, čo bude splatené z výnosov zo zmrazených ruských aktív.

Ursula von der Leyenová
Zobraziť galériu (3)
Ursula von der Leyenová  (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

"Budeme stáť pri Ukrajine počas tejto zimy a tak dlho, ako to bude potrebné," dodala šéfka eurokomisie. V oblasti konkurencieschopnosti pripomenula správu Maria Draghiho a potrebu odstraňovať bariéry na jednotnom trhu, ktoré predstavujú aj čínske clá a opatrenia brániace európskym firmám pôsobiť cezhranične. Spomenula, že EÚ sa snaží budovať úniu úspor a investícií. Zároveň však vníma to, že maďarská vláda ide opačným smerom a vzďaľuje sa  jednotnému trhu a to v dobe, kedy maďarský HDP na hlavu je už nižší ako v susedných krajinách.

Von der Leyenová pripomenula aj úsilie o dekarbonizáciu, čo kráča ruka v ruke so znižovaním závislosti od ruských fosílnych palív, avšak s odkazom na Orbána dodala, že sú tu lídri, ktorí  trvajú na fosílnych palivách z Ruska a idú proti spoločnej deklarácii krajín EÚ z Versailles z roku 2022. Šéfka EK sa dotkla aj témy migrácie, o ktorej hovoril aj Orbán, a uviedla, že je to európska výzva, ktorá si vyžaduje spoločnú reakciu. Aj preto bol prijatý nový pakt o migrácii a azyle, ktorý treba implementovať a EÚ sa zameriava na štáty s vonkajšími  hranicami Únie.

Zároveň dodala, že nechápe, prečo Orbánova vláda predčasne prepúšťa odsúdených pašerákov migrantov, čím "hádže problém za múry susedov". Poukázala na to, že maďarská vláda dáva pracovné povolenia pre ruských občanov bez dodatočných bezpečnostných previerok a kontrol a že nový vízový režim sa stáva bezpečnostným rizikom nielen pre Maďarsko, ale pre všetky členské štáty EÚ. Pýtala sa tiež, prečo  maďarská vláda dovoľuje čínskej polícii pôsobiť na jej území a či tým neotvára zadné dvierka pre pôsobenie zahraničných síl v Európe.

Von der Leyenová pripomenula, že Orbán v roku 2011, počas prvého predsedníctva v Rade EÚ, sľuboval, že bude kráčať v stopách revolucionárov z roku 1956 a že EÚ musí zostať zjednotená. "To platilo vtedy aj dnes. Tak sa obraciam na maďarských občanov: sme  jednou rodinou. Vaša budúcnosť je našou budúcnosťou a 1O miliónov Maďarov má dobrú príležitosť túto budúcnosť vytvárať," odkázala v závere svojho vystúpenia.

Magyar prvýkrát kritizoval Orbána

Maďarský europoslanec a predseda mimoparlamentnej strany TISZA Péter Magyar, ktorý je najostrejším kritikom vlády premiéra Viktora Orbána, v stredu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu prvýkrát zoči-voči konfrontoval Orbána s vnútropolitickými problémami Maďarska. S odvolaním sa na server hang.hu o tom informuje spravodajca v Budapešti.

Magyar v päťminútovom vystúpení za Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorej je TISZA členom, vyjadril nádej, že maďarský ľud na tomto fóre konečne dostane odpoveď na to, ako sa Maďarsko dostalo tam, kde je teraz. "Mali ste príležitosť urobiť z našej krajiny zasľúbenú zem," povedal Magyar v súvislosti s tým, že Orbán vedie Maďarsko s ústavnou väčšinou v maďarskom parlamente už 14 rokov, no napriek tomu podľa jeho slov krajina nefunguje. 

"Pán premiér, sme členmi európskeho a západného klubu, ale stále hovoríte o akejsi ekonomickej neutralite," kritizoval ďalej Magyar. Premiéra sa spýtal, prečo prepustil z väzby 2000 odsúdených prevádzačov. Magyar vyjadril súhlas s Orbánom v jeho snahe podporovať rodinu, no zároveň pripomenul, že Maďarskom "otriasajú pedofilné škandály". 

"Aj keď sa tvárite, že ste priateľskí k rodine a deťom, nikdy sa nenarodilo tak málo detí ako teraz. Smerujeme k demografickej katastrofe, pričom v západných krajinách sa rodia desaťtisíce maďarských detí. Miesto toho, aby ste ich prilákali späť, privediete 60.000 cudzincov na pracovný trh. Maďarský vidiek sa vyprázdňuje, dnes každý druhý mladý Maďar uvažuje o odchode z vlasti," zdôraznil.

Magyar tiež pripomenul problémy zdravotníctva i železníc

"Zatiaľ čo vy vystupujete každý týždeň v reláciách verejnoprávnych médií, líder opozície nedostal pozvanie už pol roka. Pán premiér, všetci vieme, že je koniec," vytkol Magyar. "Pán premiér, my sa nebojíme a čas pracuje pre nás," uzavrel predseda strany TISZA. Orbán v predchádzajúcom prejave pred poslancami EP uviedol, že Európska únia potrebuje zmenu a dodal, že aktuálne polročné predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ by chcelo byť v procese zmien katalyzátorom.

Rozprava o maďarskom predsedníctve bola plná "známej propagandy"

Trojhodinovú rozpravu Európskeho parlamentu v Štrasburgu k programu maďarského predsedníctva v stredu v záverečnom vystúpení označil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za diskusiu plnú "už známej propagandy". S odvolaním sa na server nepszava.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti. Orbán predtým prezentoval priority svojej krajiny v rámci predsedníctva v EÚ, o ktorej povedal, že potrebuje zmenu. Dodal, že Budapešť by chcela byť v procese týchto zmien katalyzátorom. 

Na jeho prejav okrem iných kriticky reagovala aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. V súvislosti s Orbánovým postojom ku konfliktu na Ukrajine pripomenula, že ešte stále sú v EÚ lídri, ktorí za vojnový stav na Ukrajine neobviňujú agresora, teda Rusko, ale Ukrajincov. Orbán v závere poďakoval predsedníčke EP Roberte Metsolovej za korektné vedenie búrlivej diskusie. Tá podľa jeho slov "žiaľ prekročila hranice rozumnosti a sveta faktov".       

Dodal, že najčastejšie zaznievali len absurdné obvinenia straníckej politiky a známa propaganda. "Rád by som bol diskutoval aj o iných otázkach okrem programu maďarského predsedníctva EÚ, o právnom štáte či dokonca o korupcii, ale vaša propaganda to žiaľ neumožňuje. Bol by som hovoril aj o tom, že v oblasti reformy (maďarského) súdnictva boli všetky požiadavky splnené, no namiesto obsahu nezávislých správ Svetovej banky prišli len správy financované Georgeom Sorosom. Možno nie je náhoda, že v maďarských voľbách nás ľudia poctili svojou dôverou," povedal maďarský ministerský predseda. Rozpravu uzavrel podpredseda EK Maroš Šefčovič, podľa ktorého to bola politicky najviac nabitá debata, na akej sa kedy zúčastnil a zdôraznil, že je veľmi potrebné, aby Maďarsko bolo členom tímu. 

Viac o téme: MaďarskoViktor OrbánEurópska úniaUrsula von der Leyenová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu