Štvrtok7. november 2024, meniny má René, zajtra Bohumír

Konflikt pokračuje: Nemecká armáda prepravila z libanonského Bejrútu domov ďalších 219 občanov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla)

BERLÍN - Lietadlá nemeckých vzdušných síl v piatok v súvislosti s eskaláciou napätia na Blízkom východe prepravili domov z libanonského hlavného mesta Bejrút ďalších 219 ohrozených nemeckých občanov.Informuje agentúra DPA.

Podľa ministerstva zahraničných vecí v Berlíne bolo z Libanonu v rámci takzvaného programu vyzdvihnutia diplomatov dosiaľ letecky prepravených celkovo 460 osôb. Ďalšie lety sa pripravujú v závislosti od požiadaviek a situácie. Airbus A330 nadnárodnej leteckej dopravnej jednotky MMU večer pristál v Kolíne nad Rýnom. Nemecká armáda v stredu letecky odviezla z Libanonu 130 nemeckých občanov. Na rozdiel od evakuačných letov, lety v rámci vyzdvihnutia diplomatov nesprevádzajú ozbrojení vojaci.

archívne video

Juraj Blanár v Bruseli o mierovej iniciatíve EÚ pre Izrael a Palestínu (Zdroj: TASRP/Jaromír Novak)

Podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí airbus opäť viezol do Libanonu naliehavo potrebné humanitárne zásoby, ktoré prispejú k núdzovej starostlivosti o civilné obyvateľstvo. Na palube boli viac ako dve tony zdravotníckeho materiálu. Náklad, ktorý financovalo ministerstvo zahraničných vecí, bol odovzdaný libanonskej sesterskej organizácii Nemeckého Červeného kríža (DRK). V pondelok sa z Bejrútu do Berlína vrátilo nemecké vojenské lietadlo so zamestnancami nemeckého veľvyslanectva, ich rodinami a pracovníkmi nemeckých sprostredkovateľských organizácií. Lietadlo pristálo večer s približne 110 cestujúcimi na palube.

Po takmer rok trvajúcich cezhraničných potýčkach začal Izrael minulý týždeň rozsiahlu leteckú kampaň zameranú na ciele v Libanone. Podľa úradov v Libanone počas bojov zahynuli stovky ľudí a desaťtisíce boli vysídlené. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zvýšilo počas minulého víkendu krízový stav na nemeckých misiách v Bejrúte, v izraelskom Tel Avive, ako aj v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu. Veľvyslanectvá zostanú v prevádzke, ale zamestnanci, ktorí nie sú nevyhnutní, sa vrátia domov.

USA v reakcii na krízu v Libanone poskytnú pomoc vo výške 157 miliónov dolárov

Spojené štáty poskytnú humanitárnu pomoc vo výške takmer 157 miliónov dolárov (143 miliónov eur) na podporu obyvateľov zasiahnutých konfliktom v Libanone a regióne, oznámil v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informuje agentúra Reuters a stanice CNN. "Tieto financie sú určené na riešenie nových a existujúcich potrieb vnútorne vysídlených osôb a utečencov v Libanone a komunít, ktoré ich prijímajú. Pomoc sa týka aj tých, ktorí utekajú do susednej Sýrie," uviedol Blinken vo svojom vyhlásení. 

V súvislosti s útokmi izraelskej armády na území Libanonu, ktoré sú cielené na hnutie Hizballáh, boli v krajine vysídlené státisíce ľudí. Podľa OSN viac ako 100.000 ľudí, väčšinou libanonských a sýrskych občanov, utiekli do Sýrie. Predstavitelia USA tvrdia, že podporujú izraelskú vojenskú kampaň, majú však obavy z humanitárnych následkov, píše CNN. 

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller vo štvrtok uviedol, že je namieste, že Izrael v tejto chvíli "stavia teroristov pred spravodlivosť" a podniká obmedzené vpády v snahe zatlačiť Hizballáh späť od izraelsko-libanonskej hranice. Dodal však, že cieľom je diplomatické riešenie konfliktu. 

Čína evakuovala viac ako 200 svojich občanov

Čína evakuovala z Libanonu viac ako 200 svojich občanov, oznámilo v sobotu čínske ministerstvo zahraničných vecí. Takmer 100 svojich občanov evakuovala aj Južná Kórea. Informuje agentúra Reuters. "Medzi týmito ľuďmi, ktorí boli evakuovaní v dvoch skupinách, boli traja obyvatelia Hongkongu a jeden taiwanský krajan," uviedlo čínske ministerstvo vo svojom vyhlásení. Dodalo, že čínske veľvyslanectvo v Libanone naďalej pomáha pri prijímaní bezpečnostných opatrení občanom, ktorí zostali v krajine. 

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že tento mesiac sa z Libanonu pravdepodobne vrátia traja taiwanskí občania a zvyšní dvaja sa z rodinných dôvodov rozhodli ostať v krajine.O evakuácii svojich občanov z Libanonu v sobotu informovalo aj juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého sa do Južnej Kórey vrátilo 97 občanov a ich rodinných príslušníkov. V sobotu by podľa cyperskej tlačovej agentúry CNA mala prebehnúť aj evakuácia 500 austrálskych občanov, ktorí budú do Austrálie evakuovaní cez Cyprus. 

Izraelská armáda tvrdí, že zasiahla bojovníkov Hizballáhu v mešite v Libanone

Izraelská armáda v sobotu oznámila, že počas nočného útoku zasiahla bojovníkov Hizballáhu v mešite na juhu Libanonu. Informuje správa agentúry AFP. Armáda uviedla, že jej letectvo zasiahlo "teroristov Hizballáhu, ktorí operovali vo veliteľskom centre, ktoré sa nachádzalo v mešite pri nemocnici Salah Ghandour v južnom Libanone". 

"Teroristi Hizballáhu využívali veliteľské centrum na plánovanie a vykonávanie teroristických útokov proti jednotkám izraelskej armády a Izraelskému štátu," dodala armáda. Armáda tvrdí, že pred vykonaním útoku varovala obyvateľov a vyzvala predstaviteľov okolitých dedín, "aby všetky teroristické činy vykonávané v nemocnici okamžite prestali", píše portál The Times of Israel (TOI).  

Podľa nemocnice Salah Ghandour, ktorú prevádzkuje Islamský zdravotnícky výbor napojený na hnutie Hizballáh, deväť jej pracovníkov utrpelo zranenia pri izraelských útokoch po tom, čo dostali varovanie od Izraela, aby sa evakuovali. Väčšina z nich podľa nemocnice utrpela vážne zranenia. Libanonská tlačová agentúra uviedla, že areál nemocnice v meste Bint Jbeil bol vystavený izraelskému ostreľovaniu. Riaditeľ nemocnice povedal, že nemocnica bola priamo zasiahnutá a ľudí evakuovali, píše AFP. 

Mierové jednotky OSN ostanú na juhu Libanonu napriek výzve Izraela o presun

Mierové jednotky OSN v Libanone v sobotu vyhlásili, že neopustia svoje pozície na juhu krajiny napriek izraelskej požiadavke o premiestnenie. Informuje agentúra AFP.  "Izraelská armáda 30. septembra upovedomila dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) o svojich zámeroch podniknúť obmedzené pozemné vpády do Libanonu. Taktiež žiadali, aby sme sa premiestnili z niektorých našich pozícií," uviedli dočasné sily OSN a oznámili, že členovia mierových jednotiek zostávajú na všetkých svojich pozíciách.

"Pravidelne upravujeme naše pozície a aktivity a máme pripravené náhradné plány, ktoré môžeme využiť v prípade nutnosti," uviedli UNIFIL. Izrael od 23. septembra zintenzívnil svoju vojenskú kampaň proti libanonskému militantného hnutiu Hizballáh, pričom pri svojich útokoch zabil viac ako 1110 ľudí. Státisíce ľudí kvôli útokom opustili svoje domovy v Libanone. "Naďalej naliehame na Libanon a Izrael, aby sa znova zaviazali k dodržiavaniu rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) č. 1701 - skutkami, nielen slovami, ako jediného uskutočniteľného riešenia na obnovu stability v regióne," dodali UNIFIL. 

Na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701 bola v roku 2006 ukončená mesiac trvajúca vojna medzi Hizballáhom a Izraelom. Rezolúcia vyzvala na úplné stiahnutie Izraela z južného Libanonu a na to, aby libanonská armáda a mierové jednotky OSN boli jedinými ozbrojenými silami južne od rieky Lítání. UNIFIL založili v roku 1978. Ich úlohou je dozerať na libanonsko-izraelskú hranicu. Mandát tejto misie sa každoročne obnovuje. Pôsobí v nej viac ako 10.000 príslušníkov. Mierovú misiu zriadila BR OSN so zámerom dohliadať na stiahnutie izraelských vojsk z Libanonu a obnovenie mieru. Mala tiež pomôcť libanonskej vláde obnoviť svoju moc v oblasti.

Viac o téme: DomovArmádaNemeckoIzraelLibanonBejrút
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu