NUUK - Pred necelým rokom zasiahla východné pobrežie Grónska megacunami. Obrovská vlna, ktorú spôsobil rozsiahly zosuv pôdy v neobývanom fjorde Dickson, dosiahla výšku až 200 metrov. Vedci varujú, že k podobným udalostiam by, vzhľadom na rýchlejšie topenie grónskych ľadovcov v dôsledku klimatickej zmeny, mohlo do budúcnosti dochádzať častejšie. Informoval o tom portál The Guardian.
Minuloročná megacunami sa zaobišla bez obetí, aj keď úplne zmietla vojenskú základňu. Analýza seizmických dát z miesta nanovo ukázala, že po prvej megavlne voda v úzkom fjorde zostala a niekoľko ďalších dní sa prevaľovala tam a späť – ako keď sa rozhýbe voda vo vani.
Angela Carrillová Ponceová a jej kolegovia z nemeckého geofyzikálneho centra GFZ s pomocou počítačových modelov a satelitných snímok zistili, že vlna s výškou jedného metra sa vo fjorde pohybovala ešte viac ako týždeň.
Svoje poznatky vedecký tím publikoval v časopise The Seismic Record. Varoval, že klimatická zmena urýchľuje topenie ľadovcov a permafrostu. To zvyšuje pravdepodobnosť zosuvov pôdy. Tie potom môžu spôsobiť megacunami. Podobné udalosti, hoci menšieho rozsahu, zaznamenali odborníci už niekoľkokrát. Napríklad v roku 2017 pád lavíny kameňov do fjordu Karrat vyvolal cunami, ktorá zaplavila dedinu Nuugaatsiaq, kde zničila 11 domov a zabila štyroch ľudí.
Cunami sú väčšinou spôsobené pohybmi litosférických dosiek, súvisiacimi so seizmickou činnosťou ako je zemetrasenie alebo výbuchy sopiek. Takéto vlny sa väčšinou utvoria na voľnom oceáne a pri pobreží sa potom zdvihnú do výšky niekoľkých jednotiek až desiatok metrov.
Ničivá je najmä sila vlny. Megacunami sa spravidla utvoria v dôsledku zosuvu pôdy a môžu spočiatku dosahovať výšku až niekoľko stoviek metrov. Príkladom je megacunami v aljašskej zátoke Lituya, ktorá v roku 1958 po zosuve pôdy dosiahla výšku vyše 520 metrov.