WASHINGTON - Šéf americkej technologickej spoločnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg tvrdí, že administratíva prezidenta Joea Bidena počas pandémie vyvíjala na firmu tlak, aby na svojich sociálnych sieťach cenzurovala časť obsahu týkajúceho sa choroby covid-19. Keby sa situácia opakovala, Meta by sa proti tomu podľa Zuckerberga postavila. Informovala o tom agentúra Reuters. Spoločnosť Meta prevádzkuje napríklad sociálne siete Facebook a Instagram či komunikačnú platformu WhatsApp.
V liste z 26. augusta adresovanom právnemu výboru americkej Snemovne reprezentantov Zuckerberg uviedol, že ľutuje, že o tlaku neprehovoril skôr, ako aj niektorých rozhodnutí Facebooku, Instagramu a WhatsAppu ohľadom odstránenia časti obsahu. "V roku 2021 vysokopostavení úradníci Bidenovej administratívy, vrátane Bieleho domu, opakovane po celé mesiace naliehali na naše tímy, aby cenzurovali určitý obsah ohľadom covidu-19, a to vrátane humoru a satiry, a vyjadrovali veľkú frustráciu z našich tímov, keď sme s tým nesúhlasili," dodal. Napísal Zuckerberg v liste, ktorý parlamentný výbor zverejnil na svojej facebookovej stránke.
Priznal, že "Facebook cenzuroval Američanov"
"Domnievam sa, že tlak zo strany vlády nebol správny, a ľutujem, že sme sa k tomu nevyjadrili otvorenejšie," napísal Zuckerberg. "Tiež si myslím, že sme urobili niektoré rozhodnutia, ktoré by sme dnes s odstupom času a s využitím nových informácií neurobili," dodal. Biely dom ani spoločnosť Meta na žiadosť Reuters o komentár doteraz neodpovedali. List bol adresovaný republikánskemu predsedovi právneho výboru Jimovi Jordanovi. Výbor vo svojom príspevku na facebooku označil list za "veľké víťazstvo pre slobodu prejavu" a uviedol, že Zuckerberg priznal, že "Facebook cenzuroval Američanov". Zuckerberg v liste tiež uviedol, že nebude poskytovať žiadne príspevky na podporu volebnej infraštruktúry v tohtoročných prezidentských voľbách, aby "nehral takú či onakú úlohu" v novembrovom hlasovaní.
Počas posledných volieb, ktoré sa konali v roku 2020 počas pandémie, prispel miliardár prostredníctvom Chan Zuckerberg Initiative, svojej filantropickej organizácie založenej spolu s manželkou, 400 miliónmi dolárov na podporu volebnej infraštruktúry, čo vyvolalo kritiku a žaloby zo strany niektorých skupín, ktoré tento krok považovali za zaujatý.