BUDAPEŠŤ - Vládne nariadenie v Maďarsku vstúpilo do platnosti. Viac ako 3000 ľudí tak zostalo bez domova.
Maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána výrazne obmedzila štátnu podporu na ubytovanie ukrajinských utečencov a viac ako 3000 ľudí zostalo bez domova.
archívne video
Vládne nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti 21. augusta, poskytuje štátne financovanie len utečencom z oblastí Ukrajiny, ktoré sú priamo zasiahnuté vojenskými akciami. Ako uvádza medzinárodná vysielacia spoločnosť „Deutsche Welle“ (DW), zoznam týchto oblastí sa každý mesiac nanovo definuje a podpora končí mesiac po zaregistrovaní dotknutých oblastí. V pozadí súčasného dekrétu by podľa správy mohlo byť, že väčšinu osôb, ktoré potrebujú ochranu, tvoria maďarsky hovoriaci Rómovia zo západnej Ukrajiny.
Maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána výrazne obmedzila štátnu podporu na ubytovanie ukrajinských utečencov a viac ako 3000 ľudí zostalo bez domova.
Vládne nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti 21. augusta, poskytuje štátne financovanie len utečencom z oblastí Ukrajiny, ktoré sú priamo zasiahnuté vojenskými akciami . Ako uvádza medzinárodná vysielacia spoločnosť „Deutsche Welle“ (DW), zoznam týchto oblastí sa každý mesiac nanovo definuje a podpora končí mesiac po zaregistrovaní dotknutých oblastí. V pozadí súčasného dekrétu by podľa správy mohlo byť, že väčšinu osôb, ktoré potrebujú ochranu, tvoria maďarsky hovoriaci Rómovia zo západnej Ukrajiny.
Takmer 100 ukrajinských utečencov vrátane mnohých žien a detí vyhodili v stredu z ubytovania v obci Kocs na severozápade Maďarska. Museli stráviť noc vonku. Maďarské humanitárne organizácie márne hľadali núdzové ubytovanie.
Opatrenie vyvolalo rozsiahlu kritiku. Zástupcovia humanitárnych organizácií označujú kroky vlády za „hanbu“ a „slabý bod v maďarskej migračnej politike“. Poukazujú na to, že mnohé z postihnutých rodín si nemôžu dovoliť vlastné ubytovanie. A to aj napriek tomu, že niektorí členovia rodiny pracujú.
Helsinský výbor podal žalobu
Maďarská vláda rozhodnutie odôvodňuje ako nevyhnutnú úpravu po dva a pol roku podpory utečencov. Vedúci úradu Viktora Orbána Gergely Gulyas uviedol, že je neprijateľné, aby boli zdraví ľudia ubytovaní na štátne náklady, bez toho, aby spresnil údajné zneužívanie.
Zároveň narastá kritika maďarskej utečeneckej politiky, ktorá je čoraz viac vnímaná ako protiukrajinská a diskriminačná voči maďarsky hovoriacej rómskej menšine. Helsinský výbor podal proti dekrétu žalobu a informoval orgány EÚ, zatiaľ však nedostal žiadnu spätnú väzbu. Pozorovatelia obviňujú maďarskú vládu z úmyselného vytvorenia humanitárnej krízy.