WASHINGTON - V americkom štáte Iowa v pondelok vstúpil do platnosti zákon, ktorý zakazuje umelé ukončenie tehotenstva už po šiestich týždňoch. Informuje agentúra AP a stanica CNN.
Zákonodarné zhromaždenie v Iowe s prevahou republikánov zákon schválilo ešte vlani v júli. Viaceré organizácie však následne podnikli právne kroky a súd jeho platnosť dočasne zablokoval.
archívne video
Zákon zakazuje umelé ukončenie po prejavoch činnosti srdca plodu, čo je približne v šiestom týždni, vysvetľuje AP. Prípustné sú výnimky po znásilnení, inceste, abnormalite plodu, či ohrození života matky. Interrupcia bola predtým v Iowe možná až do 20 týždňa.
Republikáni v Iowe reagovali v roku 2022 na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA v prípade Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý povoľoval ženám v celých Spojených štátoch ukončenie tehotenstva do do 24. týždňa. Najvyšší súd Iowy v roku 2022 rozhodol, že v tomto štáte neexistuje ústavné právo na interrupciu.
Predsedníčka neziskovej organizácie Pro-Life America, ktorá je proti právu na interrupcie, označila pondelok za historický deň pre Ameriku. Kliniky, kde vykonávajú interrupcie v Iowe sa proti zákonu usilujú bojovať a podporujú prístup k takýmto službám v okolitých štátoch. Umelé ukončenie tehotenstva po neskôr ako po šiestich týždňoch jeho priebehu v súčasnosti zakazujú štyri štáty USA a v ďalších 14. platí takmer úplný zákaz v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva.