Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Rusko stavia novú vesmírnu stanicu: Má pomôcť vedeckému rozvoju a národnej bezpečnosti

Vesmírna stanica ISS
Vesmírna stanica ISS (Zdroj: Getty Images)

MOSKVA - Vynesením prvého modulu plánuje Rusko v roku 2027 začať s výstavbou vlastnej vesmírnej stanice. V utorok to na platforme Telegram oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos, informuje agentúra DPA.

Jadro Ruskej orbitálnej stanice (ROS) by malo byť dokončené do roku 2030. Tvoriť ho budú štyri moduly: vedecký a energetický, univerzálny uzlový, základný a spojovací. Rozšírenie ROS je plánované v rokoch 2031-33 pripojením ďalších dvoch modulov. Šéf Roskosmosu Jurij Borisov zdôvodnil vybudovanie ROS údajne zlým stavom Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). "Všetci veľmi dobre viete, v akom stave je ISS. A čo je najdôležitejšie: Nesmieme prerušiť naše vesmírne lety s ľudskou posádkou," povedal pri prezentácii harmonogramu výstavby novej stanice.

archívne video

Východoslovenský vesmírny klaster vytvorí priestor na výskum vesmíru (Zdroj: TASR/František Iván)

ROS má podľa Borisova tiež pomôcť riešiť problémy vedecko-technického rozvoja a národnej bezpečnosti, kde z dôvodu technologických obmedzení a medzinárodných dohôd nie je možné využiť ruský segment ISS, ako aj zvýšiť konkurencieschopnosť domácich systémov s ľudskou posádkou. Stanica bude slúžiť aj ako platforma na testovanie vesmírnych technológií.

Podľa Borisova sa ruský vesmírny program neobmedzuje len na výstavbu ROS, ale počíta aj s vytvorením súvisiacej infraštruktúry s kozmodrómom Vostočnyj, novými nosnými raketami a vesmírnymi kapsulami. Zmluvy o vývoji a testovaní rakiet sú už podpísané. Celkovo chce Rusko do výstavby stanice investovať v prepočte šesť miliárd eur. Hlavný konštruktér ROS Vladimir Koševnikov avizoval aj využitie umelej inteligencie.

Vesmírna stanica ISS

Pôvodne mala byť ISS, ktorá slúži viac ako 25 rokov, už dávnejšie navedená do atmosféry, kde by čiastočne zhorela a jej zvyšky by dopadli do oceánu. Najnovšie má zostať na obežnej dráhe Zeme minimálne do roku 2028.

Americká vesmírna agentúra NASA i európska ESA prejavili záujem pokračovať v jej prevádzke. Po začatí vojny na Ukrajine v dôsledku vyhrotenia vzťahov so Západom však Rusko oznámilo odstúpenie od tohto spoločného projektu "po roku 2024". Moskva nakoniec vlani avizovala, že na prevádzke ISS sa bude podieľať do roku 2028.

Viac o téme: Vesmírna stanicaRusko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu