Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Voľby v USA môžu ovplyvniť dezinformácie viac ako v minulosti, tvrdí senátor

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Steve Marcus/Las Vegas Sun via AP)

WASHINGTON - Spojené štáty môžu mať pred novembrovými prezidentskými voľbami väčšie problémy so šírením dezinformácií, ako mali pred minulými voľbami. Agentúre AP to v pondelok povedal šéf senátneho výboru pre tajné služby Mark Warner, podľa ktorého sú medzi príčinami vylepšenej taktiky Ruska a Číny, ako aj väčšie zastúpenie amerických politikov ochotných dezinformácie využívať.

Za kľúčový posun označuje Warner rýchly nástup umelej inteligencie (AI), ktorá umožňuje výrobu manipulatívnych videí a fotografií ťažko rozoznateľných od skutočných záberov a snímok. Veľké internetové platformy podľa AP navyše ustúpili od dôslednejšieho boja proti dezinformáciám, ktorý viedli pred minulými voľbami.

archívne video

Tlačová konferencia k vyhláseniu oficiálnych výsledkov volieb (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Po 155 dňoch roku 2024 sme možno menej pripravení, ako sme boli za prezidenta (Donalda) Trumpa," povedal v rozhovore s AP demokratický senátor v narážke na minulé prezidentské voľby spred štyroch rokov. Taktiež tento rok bude hlasovanie pravdepodobne súbojom medzi súčasným demokratickým prezidentom Joom Bidenom a jeho republikánskym vyzývateľom Trumpom. Americké tajné služby očakávajú, že do klání budú chcieť prostredníctvom dezinformácií zasiahnuť Rusko, Čína alebo Irán, ako aj viaceré domáce skupiny.

Zástupcovia tajných služieb Warnerovmu senátnemu výboru pred časom povedali, že americké úrady zlepšili svoju pripravenosť na predvolebné šírenie dezinformácií. Taktiež dezinformačné taktiky však pokročili, poznamenala agentúra AP. Pripomenula napríklad tohtoročný podvrhnutý telefonát prezidenta Bidena voličom, pri ktorom je hlas vytvorený AI vyzýval, aby nechodili hlasovať v demokratických primárkach v štáte New Hampshire.

Sťažiť odhaľovanie dezinformácií môže aj prístup veľkých internetových platforiem. Sieť X, ktorá pred minulými voľbami ešte ako Twitter aktívne postupovala proti manipulatívnym príspevkom, prepustila väčšinu zamestnancov kontrolujúcich obsah a kolujú po nej dezinformácie aj príspevky radikálov. Videokanál YouTube prehodnotil svoju politiku a teraz umožňuje aj zverejňovanie nahrávok, ktoré označujú minulé voľby z roku 2020 za zmanipulované, čo o nich v rozpore s realitou tvrdí od svojej vtedajšej porážky aj Trump. Spoločnosť Meta vlastniaca Facebook či Instagram síce aktívne postupuje proti nekalým praktikám zo zahraničia, povoľuje však reklamy hovoriace o zmanipulovaných minulých voľbách.

"Nie som si istý, či tieto firmy okrem tlačových správ urobili niečo zmysluplné," povedal o majiteľoch veľkých platforiem Warner. Voľby môže ovplyvniť tiež čínska sieť Tiktok. Obavy z možného vplyvu Pekingu prinútili amerických zákonodarcov k prijatiu normy, ktorá umožní platformu zakázať, ak ju čínsky majiteľ ByteDance nepredá. Samotný Trump, ktorý chcel ešte ako prezident TikTok zakázať, si na ňom v minulých dňoch v rámci predvolebnej kampane zriadil účet, uviedol web Politico.

Viac o téme: VoľbyUSADezinformácieMark Warner
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu