ĽUBĽANA - Slovinská vláda podporila vo štvrtok návrh na uznanie samostatného palestínskeho štátu a požiadala parlament, aby ho taktiež odsúhlasil. Oznámil to premiér Robert Golob, ktorého vládnuca liberálna koalícia má v 90-člennom parlamente pohodlnú väčšinu. Hlasovanie o návrhu, ktoré by sa mohlo uskutočniť už na budúci týždeň, by tak malo byť už len formalitou, informuje agentúra AP.
"Celý svet by mal konať tak, aby to smerovalo k mieru... Cestou k dosiahnutiu mieru je riešenie v podobe dvoch štátov," povedal Golob po štvrtkovom zasadnutí vlády. "Toto rozhodnutie nie je namierené proti nikomu, ani proti Izraelu, je však posolstvom mieru," dodal. Na budove úradu vlády v Ľubľane po zasadnutí vyvesili palestínsku vlajku. Slovinská vláda k takémuto rozhodnutiu dospela len dva dni po tom, čo Španielsko, Nórsko a Írsko oficiálne uznali palestínsky štát, za čo si vyslúžili kritiku zo strany Izraela.
Nezávislosť palestínskeho štátu spomedzi krajín v 27-členného eurobloku už doteraz uznávalo Švédsko, Cyprus, Maďarsko, Česko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko aj Slovensko a čoskoro by tak mala spraviť aj Malta, uvádza agentúra Reuters. Nórsko nie je členom EÚ, no čo sa týka zahraničnej politiky, koná zvyčajne v súlade s ňou. Najnovšie kroky vedúce k uznaniu palestínskeho štátu zo strany ďalších krajín spôsobujú zhoršenie vzťahov Izraela s EÚ. Palestínsky štát pritom vo svete uznáva už vyše 140 krajín, čo sú viac ako dve tretiny členov OSN, približuje AP. Samotné Slovinsko oznámilo začatie procesu uznania palestínskeho štátu už začiatkom mája. Napokon sa však rozhodlo v procedúrach počkať, čo zdôvodňovalo vierou v to, že sa situácia týkajúca sa konfliktu v Pásme Gazy zlepší. Golob však tento týždeň oznámil, že proces napokon Ľubľana zrýchli vzhľadom na najnovšie izraelské útoky v meste Rafah.