Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Rebríček desiatich najhorších áut na svete! Tento model po poruche skončil na kraji cesty: Pohoreli aj známe značky

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Premýšľate nad kúpou nového a spoľahlivého auta? Potom sa týmto modelom rozhodne vyhnute. V rebríčku desiatich najhorších áut na svete sa objavili aj známe značky.

Nemeckí motoristickí novinári na webe t-online.de zverejnili rebríček najhoršie hodnotených áut, nad ktorých kúpou by ste sa mali radšej zamyslieť. Rebríček zostavili na základe dlhodobých testov, kedy nový model musí prejsť cez 100 000 kilometrov za krátky čas, čo predstavuje približne rok. Bežne takúto trasu vodiči prejdú za 8 rokov. Počas tohto testovania sledujú, aké nepríjemnosti môžu majitelia áut v budúcnosti očakávať. 

Takéto testy vykonávajú odborné časopisy ako Auto Bild. Portál t-online.de zobrielo viac ako 100 áut, ktoré prešli testami odolnosti a zostavilo rebríček desiatich s najhoršími výsledkami. Objavili sa v ňom aj známe značky.

1. Ford Fiesta 1.0 EcoBoost

Najhoršie dopadol Ford Fiesta 1.0 EcoBoost, ktoré si vyslúžilo známku 5 a získalo 52 chybných bodov. Počas testu odolnosti na 100 000 km sa uvoľnila skrutka na napínači rozvodového remeňa a poškodila motor. Okrem toho sa však ukázali aj problémy s riadením a strata chladiacej kvapaliny.

2. Subaru XV 2.0D

Podobne zle dopadlo aj ďalšie vozidlo, ktoré si vyslúžilo známku 4- a získalo 44 chybných bodov. Na podvozku Subaru XV 2.0D sa totiž objavila hrdza, začali vŕzgať panely a opotrebovala sa spojka či sedadlo vodiča. Toto vozidlo tak vykázalo obrovské množstvo defektov, ktoré niektoré typy nevykážu za celý svoj život.

3. Audi Q3 2.0 TDI quattro

Na zozname najhorších áut sa objavil aj model od Audi. Počas testu odolnosti totižto museli vymeniť prevodovku, čo auto značne predražilo. Okrem toho po 28 000 km praskla lambda sonda a došlo aj k poškodeniu recirkulácie výfukových plynov a osvetlenia. Toto auto si tak vyslúžilo taktiež známku 4- a 42 chybných bodov.

4. BMW 218i Active Tourer

Už pri 36 000  km sa na aute zlomilo ložisko kľukového hriadeťa. To však nebolo najhoršie. Po deviatich mesiacoch museli pristúpiť k výmene motora. BMW bolo po rozbratí evidentne nadmerne opotrebované a zaznamenali aj chyby v dielenskom spracovaní. Získali preto 39 chybých bodov a známku 4.

5. Chevrolet Orlando LT + 2,0 TD

Auto Chevrolet Orlando LT + 2,0 TD museli počas testu odolnosti doviezť do servisu hneď dvakrát. Prvýkrát sa roztrhla manžeta hnacieho hriadeľa a následne sa zablokovali dvere batožinového priestoru. Ku koncu testu už automatika vo vozidle vykazovala silné známky opotrebovania, a preto si vyslúžilo známku 4+ a 35 chybných bodov.

6. Citroën C4 Cactus PureTech 110 Feel

Ďalším vozidlom, ktoré sa umiestnilo v rebríčku je aj Citroën C4 Cactus PureTech 110 Feel, u ktorého sa poškodila prevodovka po približne 30 000km, čo by sa nemalo stať. Taktiež vo vozidle prasklo zapaľovanie a pod lakom na dverách na strane vodiča sa ukázali prvé známky hrdze. Vozidlo tak získalo 34 chybných bodov a známku 4+.

7. VW Golf 1,4 TSI Comfortline

O niečo lepšie dopadlo vozidlo VW Golf 1,4 TSI Comfortline, ktoré si vyslúžilo známku 3 - a 32 bodov zlyhania avšak po 200 000km. Už pri 37 000 km sa ukázali prvé poruchy. Klimatizačný systém stratil kondenzáciu a musel byť utesnený. Po ďalších približne 50 000 km sa začal kaziť automatický štart-stop systém. Test odolnosti v tomto prípade neskončil pri 100 000 km. Vozidlo sa osvedčilo, a preto v teste pokračovali. Pri 120 000 km sa pokazil klaksón a aj predné tlmiče. Neskôr sa zasekla uzávera nádrže a asi po 150 000 km vykázala problémy prevodovka.

8. BMW i3

V rebríčku najhorších áut sa objavilo aj vozidlo BMW i3, pri ktorom sa síce neobjavili veľké nedostatky, ale majiteľa tohto auta by mohli čakať drobnejšie, nie menej otravné, poruchy. Niekoľkokrát museli vymeniť napríklad nabíjací kábel, pričom každá táto výmena stála 300 eur. Okrem toho sa pokazil aj ventilátor či dvierka palivovej nádrže. Vozidlo si preto vyslúžilo známku 3- a 31 chybných bodov.

9. Ford Grand C-Max 2.0 TDCi Titanium

Najväčším problémom pri tomto modely bola elektrika. Pri teste odolnosti sa totiž stávalo, že niekedy ostala obrazovka navigácie čierna. Niekedy kvôli skorodovaným kontaktom trpelo ovládanie turbodúchadla. S týmito problémami sa podľa autora článku majú stretávať aj iní vodiči áut značky Ford. Model Ford Grand C-Max 2.0 TDCi Titanium si preto vyslúžil známku 3- a 30 chybných bodov.

10. Suzuki Vitara S

Aj tento model zaslúžene skončil v rebríčku najhorších áut. Suziki Vitaru s totiž museli opakovane voziť do servisu až napokon ani nestihla finálnu opravu a po poruche motora skončilo na kraji cesty. Vyslúžilo si 29 chybných bodov a známku 3-

Viac o téme: AutáRebríček
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu