WASHINGTON - Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu USA Mike Johnson uviedol, že lídri republikánov v snemovni zvažujú zavedenie sankcií voči Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Hlavný prokurátor ICC v pondelok sudcom nariadil vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, či ministra obrany Joava Galanta. Informuje správa stanice CNN.
Kongres podľa Johnsona prehodnocuje všetky možnosti vrátane sankcií s cieľom potrestať ICC a zaistiť, že vedenie tohto súdu bude čeliť následkom v prípade vydania zatykačov. "Ak bude ICC povolené ohrozovať lídrov Izraela, naši by mohli byť ďalší na rade," uviedol Johnson. Dodal, že ICC nemá právomoc nad Izraelom či Spojenými štátmi a jeho pondelkové nepodložené a nezákonné rozhodnutie by malo byť odsúdené na medzinárodnej úrovni.
archívne video
Khan v pondelok oznámil, že požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.
Izrael ani USA nie sú členskými krajinami ICC
Tento súd so sídlom v Haagu však tvrdí, že má právomoc nad Pásmom Gazy, východným Jeruzalemom a Západným brehom Jordánu, odkedy sa Palestínčania v roku 2015 k ICC pripojili, píše CNN.
Francúzsko podporilo nezávislosť Medzinárodného trestného súdu
Francúzsko v pondelok večer vyhlásilo, že podporuje nezávislosť Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorého prokurátor požiadal o vydanie zatykačov na vedúcich predstaviteľov palestínskeho hnutia Hamas a Izraela vrátane premiéra Benjamina Netanjahua. Informuje agentúra AFP.
Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zároveň odsúdilo "antisemitské masakre" spáchané Hamasom počas jeho útoku na Izrael 7. októbra, keď boli podľa ministerstva spáchané skutky mučenia a sexuálneho násilia.
Francúzsko tiež varovalo Izrael, že je potrebné dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Upozornilo na to najmä v spojitosti s neakceptovateľným množstvom civilných obetí v Pásme Gazy a nedostatočným prístupom k humanitárnej pomoci.
Khan vo svojom návrhu na vydanie zatykačov uviedol, že existujú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Izrael obvinenia odmietol a označil ich za historickú hanbu. Palestínske hnutie Hamas zas uviedlo, že dôrazne odsudzuje vydanie zatykača na svojich vodcov.