Nedeľa8. september 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

USA inštalovali mólo pri Gaze: Prvá pomoc cez neho má ísť v priebehu niekoľkých dní

Palestínčania prechádzajú troskami po izraelskej leteckej a pozemnej ofenzíve v Chán Júnise na juhu Pásma Gazy v stredu 15. mája 2024.
Palestínčania prechádzajú troskami po izraelskej leteckej a pozemnej ofenzíve v Chán Júnise na juhu Pásma Gazy v stredu 15. mája 2024. (Zdroj: SITA/AP Photo/Saher Alghorra)

GAZA - Americká armáda dnes ráno dokončila inštaláciu provizórneho móla pri pobreží Pásma Gazy, vďaka ktorému sa má do tejto oblasti sužovanej už sedem mesiacov vojnou dostať ďalšia humanitárna pomoc. Oznámilo to na sociálnej sieti X regionálne veliteľstvo americkej armády (CENTCOM). Dodávky pomoci do Gazy by sa podľa neho mali dostať touto cestou "v najbližších dňoch". Humanitárna pomoc do Gazy sa takmer zastavila od minulého týždňa, keď izraelská armáda obsadila priechod Rafah na hranici s Egyptom, ktorým sa na toto palestínske územie dostával najväčší objem pomoci, hoci dodávky boli stále nedostatočné.

Americká vláda oznámila zámer postaviť provizórne mólo pri pobreží Gazy už v marci, pretože toto palestínske územie nemá prístav, kde by mohli zakotviť väčšie lode. Pôvodne sa hovorilo o tom, že by malo byť hotové do konca apríla. To sa nestalo, navyše jeho inštalácii v posledných dňoch bránilo zlé počasie.

archívne video

Humanitárna pomoc prichádza do Pásma Gazy cez prechod Rafah. (Zdroj: Twitter/Israel Defense Forces)

Pomoc cez americké mólo sa má vyložiť do blízkeho skladu, odkiaľ ju potom majú distribuovať humanitárne organizácie. CENTCOM dnes uviedol, že pomoc odovzdá organizáciám OSN. Podľa serveru Times of Israel (ToI) ale nie je jasné ktorým. Doteraz bol najväčšou humanitárnou organizáciou v Pásme Gazy úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA, ktorý ale Izrael z územia vystrnadil a žiada aj jeho rozpustenie, pretože ho dlhodobo viní zo spolupráce s palestínskym hnutím Hamas. UNRWA obvinenia odmieta.

CENTCOM dnes tiež zdôraznil, že americkí vojaci nebudú vstupovať na územie Pásma Gazy. Na bezpečnosť provizórneho prístavu budú dohliadať izraelské jednotky a z mora tiež dve americké vojnové lode, ktoré operujú vo východnom Stredomorí. Pentagon podľa agentúry AP uviedol, že bude bezpečnostnú situáciu monitorovať a v prípade ohrozenia námorný koridor dočasne uzavrie. Už pri stavbe móla bolo toto miesto podľa AP ostreľované a Hamas tiež pohrozil streľbou akejkoľvek zahraničnej mocnosti, ktorá by chcela Gazu "okupovať".

Humanitárny námorný koridor do Gazy sa otvoril v polovici marca z Cypru, kde plavidlá kontrolovala izraelská armáda, ktorá ich potom mala sprevádzať aj pri pobreží Gazy. Distribúciu palestínskym civilistom mala zabezpečovať humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK), ktorá ale operácia v Gaze pozastavila začiatkom apríla po tom, ako tam izraelská armáda 1. apríla zabila sedem jej pracovníkov. Koridorom z Cypru tak priplávala doteraz len jedna loď. WCK operácie v Gaze obnovila na konci apríla.

Minulý týždeň vyplávala z Cypru americká nákladná loď Sagamore s humanitárnou pomocou a tento týždeň v stredu potom britská loď s takmer 100 tonami pomoci. Podľa cyperskej tlače by americké mólo malo byť schopné preložiť denne spočiatku asi 90 nákladných áut pomoci a neskôr by to mohlo byť až 150 kamiónov.

Pred vojnou, ktorá sa začala vlani 7. októbra teroristickým útokom Hamasu na Izrael, vozilo pomoc na toto palestínske územie asi 500 kamiónov denne. Počas vojny to bolo okolo 150 kamiónov denne. Vlani koncom novembra počas doteraz jediného prímeria v tejto vojne sa do Gazy dostalo až 300 nákladných áut s pomocou a okolo 200 kamiónov denne to bolo v apríli.

Najlepší spôsob dodávok pomoci do Pásma Gazy je však po krajine, cez hraničné priechody, ktoré od minulého týždňa všetky kontroluje Izrael. Prechod Rafah na juhu, kde prežíva v núdzových podmienkach väčšina z asi 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy, je stále uzavretý a neďaleký prechod Kerom Šalom je síce otvorený, ale kvôli teraz intenzívnym bojom v oblasti sa tam nedostanú humanitárni pracovníci, aby mohli pomoc odviezť civilistom.

Pomoc do Gazy zhadzujú už niekoľko mesiacov niektoré krajiny tiež z lietadiel, čo je ale nebezpečné. Zomrelo pri tom už niekoľko desiatok Palestínčanov, niektorí sa utopili, keď pre balíky pomoci plávali do mora, alebo ich zabili debny, ktorým sa neotvoril padák.

Viac o téme: Humanitárna pomocMóloUSAPásmo Gazy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu