BERLÍN - Spojené štáty americké predbehli Čínu a stali sa najväčším obchodným partnerom Nemecka v 1. štvrťroku 2024. Informuje o tom agentúra Reuters.
Podľa výpočtov Reuters, ktoré sa opierajú o oficiálne údaje nemeckého štatistického úradu, obchodná výmena Nemecka s USA dosiahla v prvých troch mesiacoch tohto roka 63 miliárd eur, zatiaľ čo v prípade Číny to bolo len necelých 60 miliárd eur. V roku 2023 bola Čína ôsmy rok po sebe najväčším obchodným partnerom Nemecka s celkovou hodnotou obchodu (export aj import) 253 miliárd eur. To však bolo už len o niekoľko stoviek miliónov menej ako v prípade USA.
archívne video
"Nemecký vývoz do USA teraz ešte viac vzrástol vďaka tamojšej robustnej ekonomike, zatiaľ čo vývoz do Číny aj dovoz klesli," vysvetlil ekonóm Commerzbank Vincent Stamer náskok USA v 1. štvrťroku. Svoju úlohu podľa neho zohrali aj štrukturálne dôvody. "Čína sa posunula v rebríčku hodnotového reťazca nahor a sama čoraz viac vyrába zložitejší tovar, ktorý dovážala z Nemecka. A nemecké spoločnosti zase vyrábajú čoraz viac produktov lokálne," uviedol.
Závislosť od dovozu z Číny
Nemecko chce tiež znížiť svoju závislosť od dovozu z Číny po tom, ako vojna na Ukrajine odhalila, aké problémy spôsobila vláde v Berlíne veľká závislosť na dovoze plynu z Ruska. Najväčšia európska ekonomika v súvislosti s Čínou poukázala tiež na politické rozdiely a v minuloročnom oznámení o novej čínskej stratégii obvinila Peking z "nečestných praktík". Napriek tomu je Berlín v otázke politických krokov na zníženie tejto závislosti pomerne vágny.
Nemecký dovoz tovaru z Číny klesol v 1. štvrťroku 2024 medziročne takmer o 12 % a vývoz tovaru do Číny sa znížil o niečo viac ako 1 % podľa nemeckého ekonomického inštitútu IW. "Pravdepodobne k tomu prispieva skutočnosť, že čínska ekonomika dosahuje horšie výsledky, ako mnohí dúfali, zatiaľ čo americká ekonomika prekračuje očakávania," povedal Jürgen Matthes z IW.
USA sa v súčasnosti podieľajú približne 10 % na vývoze z Nemecka, zatiaľ čo podiel Číny klesol na menej ako 6 %, povedal Matthes. "S jasným globálnym protivetrom pre nemecký ekonomický model sa zdá, že dochádza k jeho preorientovaniu, aj geopoliticky motivovanému, a to preč od systémového rivala Číny a smerom k transatlantickému partnerovi USA," dodal. Nie je však jasné, či to bude pokračovať. Ak sa po novembrových prezidentských voľbách v USA zmení administratíva a zvíťazí Donald Trump, Biely dom sa posunie smerom k zatváraniu trhov a tento proces by sa mohol zastaviť, skonštatoval Dirk Jandura, prezident obchodnej asociácie BGA.