BRATISLAVA – Európska komisia (EK) v správe v októbri 1999 odporučila Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny tzv. druhej skupiny na začatie rokovaní o vstupe do Európskej únie. Spolu so SR získali odporúčanie aj Litva, Lotyšsko, Malta a podmienečne aj Rumunsko a Bulharsko.
Slovensko podľa správy spĺňalo všetky politické kritériá a EK ocenila pokrok, ktorý krajina dosiahla od parlamentných volieb v roku 1998. Zároveň však pripomenula, že Slovensko ešte nemožno považovať za krajinu s plne fungujúcou trhovou ekonomikou a mala tiež pokračovať v úsilí o zabezpečenie stabilného a trvalého fungovania demokratických inštitúcií, zintenzívniť boj proti kriminalite a korupcii a chrániť práva národnostných menšín. Osobitnú pozornosť mala SR venovať situácii Rómov a boju proti diskriminácii v spoločnosti. V oblasti politických kritérií dosiahlo podľa Komisie najvýraznejší pokrok zo všetkých kandidátov práve Slovensko. "Slovensko môže byť teraz považované za krajinu spĺňajúcu kodanské politické kritériá," uvádza sa v správe.
archívne video
Na decembrovom summite v Helsinkách Slovensko dostalo pozvanie na začatie rokovaní o vstupe do EÚ. Spolu so Slovenskom dostalo pozvánku Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva a Malta. "Rozhodnutie EÚ je historickým okamihom pre Európsku úniu, jej členské štáty i asociované krajiny. Je to historický okamih pre Slovenskú republiku," povedal v tom čase vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. "Európska únia rozhodla o novej architektúre európskeho domu, v ktorom má rovnocenné miesto rezervované aj Slovensko," dodal.
Vo februári 2000 začali v Bruseli oficiálne rokovania o vstupe Slovenskej republiky a ďalších piatich krajín do EÚ. Vtedajší šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan uviedol, že išlo o prvý hmatateľný dôkaz toho, že politika slovenskej vlády je proeurópska a že takýmto spôsobom ju hodnotí aj EÚ. "Slovensko dnes nastúpilo na cestu do Európskej únie. Teraz nás však čaká tvrdá a dôsledná práca, ktorú budú naši partneri hodnotiť výlučne podľa výsledku," uviedol Kukan vo vtedajšom rozhovore pre TASR.
V marci hlavný vyjednávač SR pre vstup do Európskej únie Ján Figeľ odovzdal v Bruseli pozičné dokumenty na rokovania o vstupe Slovenska do EÚ v ôsmich kapitolách - malé a stredné podniky; veda a výskum; školstvo a vzdelávanie; štatistika; vonkajšie vzťahy; spoločná zahraničná a bezpečnostná politika; kultúra a audiovizuálna politika a hospodárska súťaž. Týmto krokom sa prakticky začali rozhovory o vstupe Slovenska do EÚ. EK v hodnotiacej správe zverejnenej v novembri 2000 privítala celkový pokrok Slovenska na ceste do Európskej únie. Avšak takmer vo všetkých oblastiach ho označila za nedostatočný. Mnohé reformné kroky sa podľa nej nepodarilo dosiahnuť pre nedostatok politického konsenzu. Prvýkrát sa však Slovensko dočkalo označenia fungujúca trhová ekonomika. Taktiež ďalej pokročilo v upevňovaní demokratického systému a normálneho fungovania inštitúcií. Informuje TASR na základe svojho archívu.