BUDAPEŠŤ - Maďarsko dosiahlo kontroverznú dohodu s Čínskou ľudovou republikou: Umožňuje maďarským a čínskym policajtom spoločne hliadkovať v Maďarsku. Liberálni poslanci varujú pred obrovským nebezpečenstvom pre Európsku úniu.
Podľa poslancov Čína týmto paktom sleduje svoje vlastné ciele: chce monitorovať čínskych občanov v zahraničí. Na tento účel už režim v Pekingu zriadil okolo 100 nelegálnych čínskych policajných staníc po celom svete, informuje maďarský internetový portál „Nepszava.hu“ s odvolaním sa na španielske zdroje. 30 z nich je údajne v 14 krajinách EÚ. Čína údajne zriadila takéto „lovecké centrum“ aj vo Viedni.
archívne video
Bezpečnosť turistov ako oficiálny dôvod
Dohoda medzi maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom a čínskym ministrom verejnej bezpečnosti Wang Siao-chungom bola uzavretá vo februári. Oficiálnym dôvodom bolo zlepšenie bezpečnosti turistov. Čína už uzavrela podobnú dohodu ako s Maďarskom aj so Srbskom, kandidátskou krajinou EÚ.
Na podnet liberálnej skupiny Renew Europe preto bude Európsky parlament na svojom plenárnom zasadnutí 10. apríla diskutovať o „aktivite čínskych policajtov v Európe“, informovali maďarské médiá.
Liberálni europoslanci v liste upozornili na skutočnosť, že Čína využíva nelegálne policajné stanice a prítomnosť čínskych policajtov na monitorovanie Číňanov žijúcich v Maďarsku, na vyhrážanie sa a umlčanie disidentov a na nútenie disidentov k návratu. Táto tajná a nezákonná činnosť polície by porušila demokraciu, právny štát a základné práva a predstavovala by obrovské nebezpečenstvo pre Európsku úniu a jej členské štáty, citoval list denník Nepszava.hu.
Maďarsko sa odvoláva na spoluprácu s Rakúskom
Maďarské ministerstvo vnútra akúkoľvek kritiku poprelo a upozornilo, že takáto dohoda s Čínou neznamená nič nové. Veď rakúski policajti už boli nasadení v Maďarsku a maďarskí policajti v Chorvátsku.
Čína má jednu nohu vo dverách
Maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána už dlhšie flirtuje nielen s Ruskom, ale aj s čínskym režimom – čo vyvoláva nervózne reakcie u ostatných štátov EÚ. Maďarsko opakovane odporovalo pozícii EÚ, keď išlo o to, odsúdiť porušovanie ľudských práv v Číne alebo povolilo čínske investície, aj keď EÚ žiadala, aby sa takéto vzťahy s Pekingom koordinovali s ostatnými členskými štátmi.
Bezpečnostná dohoda s Maďarskom je preto diplomatickým víťazstvom Číny, zatiaľ čo priepasť medzi Orbánom a jeho kolegami z EÚ sa prehlbuje.